Trwa ładowanie...

Warszawa. Bank sprzedaje arcydzieła malarstwa, by wesprzeć młode talenty

Ratowanie młodych artystów z finansowej opresji spowodowanej pandemicznym zamrożeniem rynku - taką misję podjął mBank. Swoją ceną kolekcję sztuki sprzeda w czwartek w domu aukcyjnym Desa Unicum na aukcji.aukcje

Stanisław Witkiewicz “Jarmark w miasteczku” (1882)
. Oto jeden z obrazów wystawionych na czwartkową aukcjęStanisław Witkiewicz “Jarmark w miasteczku” (1882)
. Oto jeden z obrazów wystawionych na czwartkową aukcjęŹródło: Materiały prasowe
d18i600
d18i600

W ten sposób mBank będzie mógł, za spieniężoną sztukę, zasilić fundusz ”M jak malarstwo”. Powołano go do życia już po ogłoszeniu epidemii koronawirusa. Wtedy to, z powodu zbiorowej izolacji, rynek sztuki, zarówno ten oficjalny, jak i ten bazujący na galeriach, a także okazjonalnych okolicznościach kiermaszy, targów i giełd sztuki, zatrzymał się zupełnie. Na sieciową sprzedaż mógł liczyć niewielki procent twórców - inne były potrzeby tamtego czasu.

Koronawirus. Artyści w trudnej sytuacji

Fundusz „M jak malarstwo” zasilony będzie zapewne po czwartkowej wyprzedaży w domu aukcyjnym przy Pięknej. Pod młotek pójdą ciekawe płótna, gromadzone przez mBank przez lata. Nie ulega wątpliwości, że są to prace artystów z najwyższej półki - bankowe kolekcje biją na głowę pry

Wystawione na aukcji będą 32 dzieła, między innymi Stanisława Witkiewicza, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Brandta czy Juliusza Kossaka. Licytacji podlegać będą nie tylko obrazy. W katalogu znaleźć można też meble pochodzące z XVII, XVIII, XIX i połowy XX wieku.

Artystyczny fundusz solidarnościowy

Starzy mistrzowie będą mogli w symboliczny sposób wspomóc gest wsparcia dla nowych pokoleń artystów. - Chcemy stworzyć niezwykłą kolekcję, która z czasem powiększy swą wartość i… wspomoże kolejnych młodych artystów. Wierzę, że dzięki pracy wybitnych specjalistów w komisji zakupowej funduszu, uda nam się osiągnąć ten cel - powiedział prezes mBanku, Cezary Stypułkowski.

d18i600

Kto będzie mógł skorzystać na tym troskliwym spojrzeniu bankowców na niedolę młodych artystów, jeszcze nie wiadomo. Zasady sięgania do funduszu „M jak malarstwo” zostaną dopiero opracowane po sprzedaży wystawionych na czwartkową aukcję dzieł.

Zdjęcie z Loch Ness. Poruszenie w sieci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18i600
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18i600