Trwa ładowanie...

Warszawa. Będzie wielki remont Hali Gwardii

Miasto szuka wykonawcy remontu Hali Gwardii. Po remoncie i z nowymi funkcjami hala ma wznowić działanie w pierwszej połowie 2023 r.

Warszawa. Hala Gwardii przejdzie remontWarszawa. Hala Gwardii przejdzie remontŹródło: Twitter Urząd m.st. Warszawa, fot: Twitter Urząd m.st. Warszawa
dteomvi

W Hali Gwardii powstanie nowoczesna przestrzeń handlowa. Ma ona jednocześnie pełnić funkcję centrum aktywności lokalnej.

Stołeczny ratusz poinformował, że miasto poszukuje partnera prywatnego, który wykona prace projektowe, remontowe i modernizacyjne oraz docelowo zajmie się utrzymaniem i zarządzaniem wschodniej Hali Mirowskiej - Hali Gwardii. Z powodu bieżącej sytuacji i utrudnień w działaniu firm miasto przyjmuje dłuższy czas na składanie dokumentacji dopuszczającej do postępowania – do 27 października 2020 r.

- Cieszę się, że rozpoczynamy właśnie proces, którego efektem będzie przywrócenie Hali Gwardii jej historycznej funkcji. W nowej hali każdy odwiedzający znajdzie coś dla siebie - od targu z lokalną, zdrową żywnością, przez atrakcyjną strefę kulinarną, aż po centrum kultury i miejsce spotkań - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

dteomvi

Prezydent wyraził nadzieję, że wzorem podobnych miejsc z Barcelony, Berlina czy Londynu - Hala Gwardii dzięki swojemu wyjątkowemu klimatowi stanie się miejscem tętniącym życiem, znaczącym na mapie Warszawy.

Warszawa. Losy obiektu

Jak przypomina urząd miasta, Hale Mirowskie zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz warzywa. W czasie II wojny światowej hala wschodnia została poważnie uszkodzona i wypalona, jednakże zachowały się mury magistralne oraz metalowa konstrukcja. Znacznemu uszkodzeniu uległy dekoracje rzeźbiarskie i attyki.

- W 1950 roku podjęto decyzję o adaptacji hali wschodniej na siedzibę Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia”, stąd jej potoczna nazwa: Hala Gwardii. Jedynie halę zachodnią przeznaczono wówczas na funkcję handlową. Przestrzeń Hali Gwardii wykorzystano na salę widowiskową, wykonano antresolę oraz trybunę. Piwnice również przebudowano na cele sportowe, tj. sale gimnastyczne, strzelnice, łazienki, itp. W latach 90. XX wieku przywrócono hali funkcję obiektu handlowego. Obecnie wykorzystywana jest na cele kulturalno-handlowe – czytamy w komunikacie.

dteomvi

Warszawa. Nowa rola hali

Miasto chce w pełni przywrócić Hali Gwardii jej historyczną funkcję handlowo-usługową. Wyremontowany budynek ma też pełnić także rolę ponadlokalnego centrum integracji mieszkańców. Koncepcja ta nie dopuszcza handlu wielkopowierzchniowego i dyskontowego – podkreśla ratusz.

Istotnym elementem planów jest także upamiętnienie w odnowionej hali Feliksa Stamma, założyciela tzw. polskiej szkoły boksu.

Ze względu na wartości historyczne budynku remont musi być prowadzony w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Wykonawca m.in. odnowi i uzupełni zachowane detale elewacji (m.in. gzymsy, balustrady, opaski okienne). Wszystkie ślady związane z działaniami wojennymi (np. ślady po kulach) zostaną zakonserwowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dteomvi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dteomvi