Trwa ładowanie...

Warszawa. Bez dzieci i partnera będzie łatwiej o mieszkanie komunalne

W Warszawie na mieszkanie socjalne czeka 4 tys. osób. Większość to gospodarstwa jedno- lub dwuosobowe. Stołeczny ratusz przygotował zmiany, zgodnie z którymi łatwiej im będzie uzyskać lokal od miasta.

Share
Warszawa. Bez dzieci i partnera będzie łatwiej o mieszkanie komunalneŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
dl4jnze

Pracownicy Urzędu Miasta w Warszawie zapowiadają rewolucję dla singli i par bez dzieci.

- Z naszej analizy wynika, że właśnie najwięcej takich mieszkańców czeka na najem lokalu komunalnego. Na cztery tysiące kolejkowiczów, 60 procent to właśnie gospodarstwa jedno- bądź dwuosobowe - podała wyliczenia Magdalena Młochowska, dyrektorka Biura Polityki Lokalowej w ratuszu.

Dzięki zapowiedzianym zmianom przepisów sytuacja tych osób zmieni się w już w przyszłym roku.

dl4jnze

Do tej pory o najem mogły starać się osoby bezdomne albo zamieszkujące w lokalu, w którym na osobę przypada nie więcej niż 6 m2. Oprócz tego trzeba było spełnić kryterium dochodowe. W przypadku gospodarstw jednoosobowych nie można było przekroczyć kwoty 2,4 tys. zł, a dwie osoby nie mogły zarobić więcej niż 3,5 tys. zł.

Potrzebę zmian tych zapisów dostrzegały organizacje lokatorskie, które najgłośniej domagały się zmian. Ich zdaniem, jest coraz więcej osób, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt mieszkaniowy, a z powodu zarobków nie mogą starać się o mieszkanie komunalne.

Zostają więc mieszkania na wolnym rynku. Według wyliczeń portalu "TuStolica", stawki przekraczają 50 zł za m2.

Zdecydowanie niższe stawki obowiązują w przypadku lokali komunalnych. To 7-8 zł za m2, a w przypadku Towarzystw Budownictwa Społecznego, czyli tzw. TBS-ów to ok. 20 zł za m2.

dl4jnze

Nowa uchwała ratusza ma podnieść kryteria dochodowe. Największa zmiana nastąpi w przypadku singli. Będzie to wzrost o ponad 450 zł, do ok. 2 870 zł. W przypadku gospodarstw dwuosobowych będzie łączny dopuszczalny dochód wyniesie 4,3 tys. zł, czyli wzrośnie o 780 zł.

Zmieniłoby się też kryterium metrażowe dla singli i rodzin dwuosobowych. Będzie to odpowiednio 8 i 7 metrów kwadratowych na osobę.

Na zamianach nie skorzystają rodziny wielodzietne. Ratusz chce zmniejszyć o ponad 770 zł kryterium dochodowe dla rodziny czteroosobowej starającej się o lokal komunalny.

Stołeczni radni zajmą się sprawą najprawdopodobniej w grudniu. Zmiany mogłyby obowiązywać już od marca przyszłego roku.

dl4jnze

Źródło: tustolica.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polskie złoto wróciło do NBP. Bartłomiej Sienkiewicz: zupełny absurd

dl4jnze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl4jnze
dl4jnze