Trwa ładowanie...
di2b264

Warszawa bez światła. Nadszedł czas na kolejną edycję "Nocy spadających gwiazd"

Nie trzeba mieć żadnej fachowej wiedzy ani drogiego sprzętu. Wystarczy położyć się wygodnie na kocu lub leżaku i cierpliwie wpatrywać się w niebo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa bez światła. Nadszedł czas na kolejną edycję "Nocy spadających gwiazd"
di2b264

Tradycją stało się już, że w nocy z 12 na 13 sierpnia warszawiacy gromadzą się, aby wspólnie obserwować maksimum roju Perseidów. Tej nocy będzie można zobaczyć ponad 100 meteorów na godzinę.

Wydarzenie co roku przyciąga tłumy ludzi. Może dlatego, że obserwacje meteorów należą do najprostszych obserwacji astronomicznych. Nie trzeba mieć żadnej fachowej wiedzy ani drogiego sprzętu. Wystarczy położyć się wygodnie na kocu lub leżaku i cierpliwie wpatrywać się w niebo - najlepiej w kierunku wschodnim lub po prostu do góry.

Spadające gwiazdy są najlepiej widzialne, kiedy z ziemią zderza się smuga gazu i pyłu jaki pozostawia za sobą kometa. Wtedy to przedziera się jej warkocz, a cząsteczki przenikają do atmosfery i są widoczne dla wszystkich obserwatorów.

di2b264

Zgasną światła

- Specjalnie na czas obserwacji Perseidów nad Parkiem Odkrywców wyłączamy dla was całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie naszego Parku Odkrywców. Ale to nie wszystko! – piszą na stronie organizatorzy wydarzenia, Centrum Nauki Kopernik.

We współpracę włączy się ponownie Zarząd Dróg i Mostów, który na ten wieczór wyłączy światła w takich miejscach jak:

- Stadion PGE Narodowy

di2b264

- Część oświetlenia naziemnej części stacji metra CNK

- Światła wyjść z tunelu Wisłostrady

- Mosty Świętokrzyski, Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowski

- Oświetlenie skweru Kahla

di2b264

Nowością jest, że do wydarzenia dołącza sąsiadujące Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Innogy, które również rezygnują z elektryczności.

Centrum Nauki Kopernik zaprasza do Parku Odkrywców 12 sierpnia o godz. 21.00.

Przeczytaj też: Warszawski listonosz zmarł z przemęczenia? "Nie wyrabiał się z pracą"

di2b264

Podziel się opinią

Share
di2b264
di2b264