Trwa ładowanie...
dbs22cv

Warszawa. Bieliki wróciły na wolność po leczeniu w Ptasim Azylu

Po leczeniu w Ptasim Azylu Warszawskiego Zoo, do natury wróciła samica i samiec bielika. Ptaki odzyskały wolność nad Wisłą w Pieńkowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Ptaki odzyskały wolność (fot. Urząd Miasta, R. Motyl)
Warszawa. Ptaki odzyskały wolność (fot. Urząd Miasta, R. Motyl)
dbs22cv

Placówka Ptasiego Azylu przy Warszawskim Zoo przyjmuje rocznie ponad 6 tysięcy pacjentów.

"Cieszymy się, że historie bielików, które wracały u nas do formy, mają pozytywny finał. Trafiły na wielu specjalistów i ludzi zaangażowanych w uratowanie im życia" – poinformowała Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni miasta Warszawa.

Warszawa. Ptasi Azyl. Pierwszy do natury wrócił młodszy bielik

dbs22cv

Młodszy bielik, który trafił do Ptasiego Azylu, został znaleziony w gminie Opoczno. Zauważył go w zbożu mieszkaniec Adamowa.

"Zobacz także: Bociani obiad. Nagranie z Nadleśnictwa Baligród"

"Ptak był mocno osłabiony, nie latał, miał problemy nawet z poruszaniem się. Zawiadomiona przez znalazcę Straż Miejska z Opoczna zawiozła bielika do Leśnego Ośrodka Edukacji i Rehabilitacji w Kole koło Sulejowa, prowadzonego przez Nadleśnictwo Piotrków. Nie było jednoznacznej diagnozy skrzydlatego pacjenta" – tłumaczy stołeczny ratusz.

dbs22cv

W ratowaniu bielika najważniejszy okazał się czas. Skrzydlaty pacjent został przetransportowany do Ptasiego Azylu w Warszawskim Zoo 23 czerwca. Specjaliści podejrzewali u niego zatrucie. Ptak był wówczas bardzo słaby i nie chciał nic jeść.

W placówce zostały zrobione mu badania i przeszedł tam leczenie stosowane przy zatruciach, odrobaczenie i odkarmienie.

Warszawa. Ptasi Azyl. Skrzydlata pacjentka

Samica bielika ze zdiagnozowanym urazem nadgarstka trafiła do Ptasiego Azylu w lipcu ubiegłego roku. Ptak został znaleziony w uroczysku Horodrób w województwie lubelskim. Ptak był w kiepskim stanie, w ranie zalęgły się larwy much.

dbs22cv

"Proces gojenia i rehabilitacja ptaka trwały rok. Nie było wiadomo, czy samica bielika powróci do natury. Leczenie jednak zakończyło się sukcesem - pacjentka wróciła do pełni sił i od dziś lata w swoim naturalnym środowisku" – podaje warszawski ratusz.

W stołecznej placówce ptaki szponiaste stanowią około 10 proc. wszystkich podopiecznych. Każdego roku kilka bielików trafia do Ptasiego Azylu, większość z nich odzyskuje tam siły i wraca na wolność.

(fot. Urząd Miasta, R. Motyl)

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbs22cv

Podziel się opinią

Share

dbs22cv

dbs22cv