Trwa ładowanie...
d3ff28h

Warszawa. Budowa Izby Pamięci na Woli: Plac zabaw zostaje, drzewa ucierpią mniej

Izba Pamięci na Woli jest potrzebna, ale nie kosztem drzew i placu zabaw. Tak uważają mieszkańcy, którzy podpisali petycję. Wydaje się, że sprawa zakończy się pozytywnie. Wolę dialogu wyraził dyrektor Zarządu Rozbudowy Miasta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Park Powstańców Warszawy. Tu powstanie Izba Pamięci
Park Powstańców Warszawy. Tu powstanie Izba Pamięci (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d3ff28h

Zostanie posadzonych więcej drzew niż zostało wyciętych, a plac zabaw zostanie na swoim miejscu. Tak zapewnił w rozmowie z Radiem dla Ciebie dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Łukasz Górecki. Chodzi o budowę Izby Pamięci w parku Powstańców Warszawy. W związku z nią, z parku miały zniknąć plac zabaw i siłownia plenerowa. Na początku lutego wycięto kilkanaście drzew.

Izba Pamięci na Woli. Petycja mieszkańców

Już wcześniej o problemie informowali mieszkańcy ze stowarzyszenia "Wola mieszkańców". Napisali petycję do Rafała Trzaskowskiego. Mieszkańcy sprzeciwiali się w niej wycince drzew oraz przeniesieniu placu zabaw i siłowni plenerowej. Zarzucili także miastu brak komunikacji z mieszkańcami i przeprowadzenia powszechnych konsultacji społecznych. Petycję podpisało 1100 osób.

d3ff28h

We wtorek w audycji Radia dla Ciebie wzięli udział Dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Łukasz Górecki, uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska i przedstawicielka mieszkańców Karolina Wiśniewska.

- Chciałbym uspokoić mieszkańców okolicznych terenów, że ingerencja w tereny zielone będzie ograniczona do prawdziwego niezbędnego minimum, że nasadzenia kompensacyjne będą i to większe, niż wynika z decyzji o pozwoleniu na usunięcie drzew. Nie ingerujemy w plac zabaw i nie budujemy tam parkingu na potrzeby cmentarza – zapewnił Górecki.

Warszawa. Plac Zabaw w parku Powstańców zostanie?

Miasto zgodziło się tym samym, na zasadzenie większej ilości drzew niż ich wycięto. Ponadto z mieszkańcami spotkać się ma architekt Izby Pamięci. Plac zabaw i inne obiekty rekreacyjno mają zostać na swoim miejscu. Ale jak zaznaczają mieszkańcy - nie uwierzą dopóki nie zobaczą - w tym wypadku zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.

Izba Pamięci na Woli ma upamiętniać ofiary Rzezi Woli. Głównym elementem izby będzie budynek edukacyjny, w którym znajdą się wystawy poświęcone historii cmentarza i życia w okupowanej stolicy. Powstaną także pawilon wejściowy i Mur Pamięci, na którym znajdą się tabliczki z nazwiskami ofiar Rzezi Woli. Prace wstępne potrwają do 28 lutego. Potem zostanie wybrany główny wykonawca izby.

d3ff28h

Podziel się opinią

Share
d3ff28h
d3ff28h