Trwa ładowanie...

Warszawa. Chciał sprzedać w internecie dokumenty z II wojny światowej

Policjanci z Komendy Stołecznej Policji zabezpieczyli dokumenty wytworzone w latach 1939 – 1944 przez organy okupacyjne państwa niemieckiego. Mieszkaniec Bielan chciał je sprzedać na portalu internetowym.

Warszawa. Odzyskano dokumenty z II wojny światowejWarszawa. Odzyskano dokumenty z II wojny światowejŹródło: Policja, fot: Policja
d1m9l5y
d1m9l5y

Dzięki wspólnym działaniom prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie oraz funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji odzyskano prawie 300 dokumentów. Dokumenty były wytworzone w latach 1939 - 1944 przez niemieckie władze okupacyjne w Łodzi.

Mieszkaniec Bielan chciał je sprzedać za 59 tysięcy złotych na jednym z portali internetowych. Mężczyzna miał zakupić archiwalne materiały na jednym z warszawskich targowisk.

Najpierw ustalono miejsce ukrycia dokumentów, a następnie je odzyskano. Jak ustalili śledczy, wśród dokumentacji znajdują się odręczne zapiski, maszynowe dokumenty oraz skoroszyty zawierające plany konstrukcyjno-techniczne różnego rodzaju maszyn sporządzone w języku niemieckim.

Dokumenty zawierają informacje o działaniach niemieckich władz okupacyjnych w Łodzi wymierzonych przeciwko Polakom w latach 1939-1944 oraz o stratach i szkodach poniesionych przez naród polski w latach II wojny światowej. Mają istotne znaczenie dla badań nad najnowszą historią Polski.

d1m9l5y

Śledztwo prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Prowadzone jest w sprawie uchylania się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych z okresu II wojny światowej.

Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1m9l5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m9l5y