Trwa ładowanie...

Warszawa. Cwane oszustwo: metoda "na kucharza"

Do przestępstw polegających na wyłudzaniu pieniędzy metodą "na wnuczka" i "na policjanta" doszedł proceder oszukiwania metodą "na kucharza". Policjanci zatrzymali 41-latka i jego o rok starszego wspólnika, którzy działali w ten sposób.

Warszawa. Mężczyźni oszukiwani metodą na kucharzaWarszawa. Mężczyźni oszukiwani metodą na kucharzaŹródło: Policja, fot: Policja
d43qfg8

Policjanci ustalili, że oszustw dokonywało dwóch mężczyzn w wieku około 40 lat. Jeden z nich ubrany w biały kitel charakterystyczny dla szefa kuchni wchodził do restauracji. Przedstawiał się jako kucharz z sąsiedniej restauracji. Mówił, że przyjechała właśnie dostawa, a szef nie zostawił pieniędzy. Podkreślał, że sprawa jest pilna i pytał, czy ze względu na zawodową solidarność pracownicy mogą mu pożyczyć 200, 300 lub 500 zł, aby zapłacić za dostawę do czasu przyjazdu szefa. Mówił, że zwróci pieniądze maksymalnie w ciągu godziny.

Mężczyzna nie wracał w umówionym czasie. Wówczas osoba, która przekazała gotówkę, odwiedzała sąsiednią restaurację. Okazywało się, że nikt taki u nich nie pracuje, a historia została wymyślana, aby wyłudzić pieniądze.

Warszawa. Policjanci sprawdzili fora internetowe

Policja dowiedziała się o oszustwach dokonywanych w ten sposób na Ursynowie oraz w innych dzielnicach. W poszukiwaniu pokrzywdzonych prześledzono między innymi fora internetowe, na których restauratorzy z Żoliborza, Śródmieścia, Bielan i Ursynowa wymieniali się informacjami, że zostali oszukani.

d43qfg8

Policjanci ustalili, gdzie mieszkają obaj mężczyźni i złożyli im wizytę. Obaj podejrzani przyznali się do działania w ten sposób. Wyjaśnili, że popełnili podobne przestępstwa w kilku warszawskich dzielnicach.

- Obaj mężczyźni już usłyszeli zarzuty. Staną przed sądem, który może ich skazać nawet na 8 lat więzienia – przekazał podkom. Robert Koniuszy ze stołecznej policji

Warszawa. Policja apeluje do pokrzywdzonych

Policjanci przyjęli już kilka zawiadomień od osób pokrzywdzonych. Zwracają się z prośbą do innych osób, które zostały oszukane w ten sposób, aby zgłaszały się do Komisariatu Policji Warszawa Ursynów przy ul. Janowskiego 7. Numer telefonu do oficera dyżurnego: 7 72 319 78 (czynny całą dobę). Numer telefonu do wydziału: 47 72 334 23.

Jednocześnie policjanci apelują o rozsądek w przypadku, kiedy ktoś prosi o pieniądze pod pretekstem pilnej potrzeby. Warto wtedy sprawdzić autentyczność historii. Można też poprosić taką osobę o dowód osobisty, żeby spisać krótką, odręczną umowę pożyczenia gotówki. To na pewno odwiedzie oszusta od dalszego działania, ponieważ będzie się obawiał, że zostanie zidentyfikowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43qfg8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43qfg8