Trwa ładowanie...

Warszawa. Czerwona ekierka w obronie polskich uczniów. Akcja społeczna "Wolna Szkoła"

Stołeczny ratusz wspiera ogólnopolską akcję, która ma zapobiec szkodliwym reformom w polskiej edukacji. Rodzice i nauczyciele obawiają się zmian, które zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. Kilka organizacji społecznych organizuje kampanię, której symbolem jest czerwona ekierka.

Warszawa. W środę pierwszy dzwonek po wakacjach. Rodzice, pedagodzy i samorządy oraz wiele obywatelskich organizacji obawia się reform w szkołach, zapowiadanych przez ministra resortu edukacji Przemysława Czarnka  Warszawa. W środę pierwszy dzwonek po wakacjach. Rodzice, pedagodzy i samorządy oraz wiele obywatelskich organizacji obawia się reform w szkołach, zapowiadanych przez ministra resortu edukacji Przemysława Czarnka Źródło: Adobe Stock
d25qya0
d25qya0

Nowe przepisy w prawie oświatowym doprowadzą do centralizacji systemu szkolnictwa. Wpływ na ich funkcjonowanie będą mieli wówczas nie dyrektorzy placówek, tylko kuratorzy oświaty. Jak obawiają się rodzice uczniów i pedagodzy, zabierze to szkołom autonomię, wprowadzi edukację opartą na indoktrynacji.

Dlatego aktywiści, skupieni w Sieci Organizacji Społecznych dla edukacji i reprezentujący kilkanaście organizacji i grup obywatelskich, zdecydowali się na podjęcie kampanii, która nagłośni potrzebę przeciwstawienia się zapowiadanym przez resort reformom.

Obawy o to, w jaką stronę pójdą te zmiany, mają nie tylko osoby odpowiedzialne za dzieci, ale i samorządy, odpowiedzialne za szkoły. - 1 września do stołecznych szkół wróci ponad 200 tysięcy uczniów, którzy nie wiedzą, co ich czeka w nowym roku szkolnym. Po trudnym czasie nauki zdalnej i walki z pandemią, rząd zamiast wspierać dzieci, rodziców i nauczycieli, szykuje zmiany, które zniszczą polską edukację - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - Tzw. lex Czarnek całkowicie podporządkuje szkolnictwo władzy centralnej. Warszawski samorząd włącza się w kampanię "Wolna Szkoła" i sprzeciwia się planom dewastowaniu i indoktrynacji polskiej szkoły - dodaje prezydent Warszawy.

Nowelizacja przepisów, nazywana "lex Czarnek" od nazwiska ministra edukacji, może 15 września trafić do Sejmu. Budzi ona wiele obaw.

d25qya0

- Reforma szykowana przez MEiN jest de facto zmianą ustroju szkolnictwa w Polsce: odbiera niezależność i podmiotowość samorządom, dyrektorom i rodzicom, a decyzyjność i władzę nad edukacją oddaje w ręce administracji rządowej - mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, która zaznacza, że warszawski samorząd negatywnie zaopiniował projekt MEiN.

Warszawa. Czerwona ekierka w obronie polskich uczniów. Akcja społeczna "Wolna Szkoła"

Zmiany w prawie oświatowym szykowane przez resort dotkną 4,6 milionów uczniów i ich rodziny oraz ponad 700 tysięcy nauczycieli w całej Polsce.

Uczniowie, uczennice, nauczycielki i nauczyciele potrzebują wsparcia, nie indoktrynacji, zaufania nie kontroli, partnerskiej współpracy nie centralnych dyrektyw, sankcji i dyscyplinowania. Szkoła powinna tworzyć środowisko bezpieczne i przyjazne dla wszystkich dzieci. Wyposażać młodych ludzi w kompetencje niezbędne do funkcjonowania w zmieniającym się świecie, uczyć współdziałania, dawać szansę na równy start wszystkim - mówi Iga Kazimierczyk, jedna z inicjatorek kampanii "Wolna Szkoła".

Inga Kazimierczyk obawia się, że zmiany zawrócą nas do czasów PRL - do szkoły pełnej strachu, podejrzliwości i oportunizmu, bez miejsca na niezależność i innowacje.

d25qya0

31 sierpnia w Gdańsku, w 41. rocznicę Sierpnia‘ 80, przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, związków i stowarzyszeń nauczycielskich i oświatowych, wystąpili z apelem w obronie polskich szkół oraz zobowiązaniem do współpracy na rzecz wolnej, demokratycznej szkoły odpowiadającej na wyzwania XXI wieku.

Oliwia Bieniuk zmęczona porównaniami do matki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25qya0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25qya0