Trwa ładowanie...

Warszawa. Działa licznik kopciuchów do likwidacji. Pokazywał 15 tys.

Licznik "kopciuchów" do zlikwidowania działa już w centrum Warszawy. W środę pokazywał 15 tys. palenisk na węgiel i drewno, które nie spełniają norm.

Share
Warszawa. Smog w stolicy
Warszawa. Smog w stolicyŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d3hllau

Na budynku dawnej Cepelii przy rondzie Dmowskiego umieszczono wielki ekran. Wyświetlana jest na nim informacja o liczbie "kopciuchów", jakie pozostały do likwidacji w Warszawie oraz liczba dni, które pozostały na wymianę. Inicjatorem akcji jest Polski Alarm Smogowy. Organizacja w ten sposób chce zmobilizować do działania władze Warszawy i właścicieli "kopciuchów".

Informacja będzie wyświetlana przez najbliższe 22 miesiące. Uchwała antysmogowa dla Mazowsza, w tym Warszawy, nakazuje zlikwidować wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel i drewno do końca 2022 roku. Od 1 stycznia 2023 r. palenie w "kopciuchach" w stolicy i na całym Mazowsza będzie niezgodne z prawem.

- Mamy nadzieję, że licznik "kopciuchów" zmobilizuje nie tylko mieszkańców Warszawy do wymiany kotów na węgiel emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń, ale również zdopinguje władze miasta do prowadzenia intensywnej kampanii o nadchodzącym za dwa lata zakazie używania kopciuchów oraz dotacjach do instalacji nowego systemu grzewczego - powiedział rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

d3hllau

Poinformował, że w ubiegłym roku miasto wymieniło 186 pieców w mieszkaniach komunalnych i 525 lokalach prywatnych. Podkreślił, że działania w takim tempie nie doprowadzą do wymiany "kopciuchów" w terminie zakreślonym przez uchwałę.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani bez informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 r. Natomiast kotły 3 i 4 klasy muszą być wymienione do końca 2027 r.

Stołeczny ratusz przekazał w ubiegłym miesiącu, że w Warszawie do likwidacji zostało tysiąc kopciuchów w mieszkaniach komunalnych. Warszawa w latach 2018-2020 zlikwidowała ponad tysiąc kopciuchów w mieszkaniach komunalnych.

Zamieszanie wokół Adama Bodnara. Marcin Ociepa komentuje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hllau

Podziel się opinią

Share
d3hllau
d3hllau