Trwa ładowanie...

Warszawa. Gorący okres w Ptasim Azylu. Jak pomagać pisklakom?

W Ptasim Azylu w warszawskim ZOO rozpoczął się okres najcięższej pracy. Tylko w jeden weekend pracownicy przyjmują ponad sto ptaków, głównie piskląt. Część ptaków faktycznie wymaga pomocy. Inne niestety zostały niepotrzebnie zabrane od rodziców.

Share
Warszawa. Małe bogatki
Warszawa. Małe bogatkiŹródło: Urząd m.st. Warszawa, Fot: Urząd m.st. Warszawa
d1vw0h2

Przy dużej liczbie ptaków w ośrodku pracownicy są całkowicie pochłonięci opieką nad nimi. Poza nowymi pacjentami muszą się także opiekować ptakami, które już są w ośrodku. Najmłodsze ptaki karmi się co 40-60 minut.

Jak przypomina stołeczny ratusz w komunikacie, młode, w pełni opierzone ptaki, przebywające poza gniazdem to tzw. podloty. Często uznawane są za chore lub ranne. To kończy się zabraniem ptaka i przewiezieniem go do pobliskiego ośrodka rehabilitacji, weterynarza lub na samodzielnym odchowie w domu.

d1vw0h2

Niestety, takie postępowanie nie zawsze jest słuszne. Opuszczanie gniazda i samodzielne poznawanie świata jest ważnym elementem w rozwoju młodych ptaków. W ten sposób uczą się skutecznie ukrywać, żerować, latać itp., pod czujnym okiem przebywających w pobliżu rodziców. Wielu najmłodszych pacjentów Azylu to zupełnie zdrowe ptaki, które pracownicy odchowują i przygotowują do powrotu na łono natury.

Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. KapturkaŹródło: Urząd m.st. Warszawa, Fot: Urząd m.st. Warszawa

Warszawa. Jak ocenić, czy ptak potrzebuje pomocy?

Należy ocenić sytuację według następujących kryteriów. Ptak potrzebuje pomocy jeśli nie jest opierzony, ma wyraźne obrażenia - rany, złamania itp. lub jest atakowany przez inne zwierzęta. Ptakiem można się też zająć, kiedy po długiej obserwacji nie stwierdzono obecności rodzica, co oznacza, że ptak nie jest karmiony.

Ptak ma się dobrze i można go zostawić gdy jest opierzony, nie zauważono żadnych obrażeń, ptak nie ma problemów z poruszaniem się oraz w jego okolicy zaobserwowano dorosłe ptaki.

Urząd m.st. Warszawa
Warszawa. PiegżeŹródło: Urząd m.st. Warszawa, Fot: Urząd m.st. Warszawa

Warszawa. Ptasi Azyl

Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Chronionych w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym jest częścią sieci ośrodków rehabilitacji rozsianych po całej Polsce. Głównym celem jest zapewnienie opieki, leczenia, rehabilitacji i możliwości powrotu do środowiska naturalnego chorych i trafiających w ręce ludzi ptaków.

"Świństwo". Joanna Scheurng-Wielgus oburzona słowami abp. Marka Jędraszewskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1vw0h2

Podziel się opinią

Share
d1vw0h2
d1vw0h2