Trwa ładowanie...
d3ff28h

Warszawa. Innowacyjny zabieg w szpitalu na Banacha

Szpital kliniczny przy ulicy Banacha dołączył do zaledwie kilku ośrodków medycznych na świecie, wykonujących innowacyjny zabieg wszczepiania defibrylatora. To duży sukces warszawskich lekarzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Serce pod opieką smartfona
Warszawa. Serce pod opieką smartfona (Warszawski Uniwersytet Medyczny)
d3ff28h

Warszawa. Procesor zadba o odpowiedni rytm serca

O innowacyjnym zabiegu w porannej audycji radia RDC opowiadał prof. Marcin Grabowski z Kliniki Kardiologii CSK UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. "Defibrylator nie jest niczym nowym, ale to, że łączy się on z telefonem już tak. To po prostu bardzo mądry procesor komputerowy, zminiaturyzowany, który jest wszczepiony pod skórę. W odpowiednim momencie wydziela odpowiednią dawkę energii, która może przywrócić prawidłowy rytm serca" - wyjaśnił prof. Grabowski.

Urządzenie będzie przesyłać dane do programu zainstalowanego w telefonie pacjenta, a ten będzie mógł dzięki temu zdawać lekarzom raporty o stanie swojego zdrowia. Tego typu monitoring zwiększa możliwość pomocy pacjentowi w razie wykrycia nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.

d3ff28h

Lekarze podkreślają, że takie rozwiązanie jest wielce przydatne w sytuacji braku możliwości wizyty w szpitalu, jako przykład podają epidemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Warszawa. Dane pacjentów będą bezpieczne

Oczywiście w sytuacji zbierania jakiegokolwiek rodzaju danych, pojawia się pytanie o ich bezpieczeństwo. Ze strony lekarzy padło zapewnienie, że dane pobierane i katalogowane przez zainstalowaną w smartfonie aplikację będą bezpieczne.

d3ff28h

O planach wprowadzenia podobnych rozwiązań dla pacjentów, mówią np. psychiatrzy. W tym przypadku telefony wyposażone w funkcję rozpoznawania twarzy miałyby badać mimikę pacjentów, a mikrofon w telefonie posłużyłby do analizy stosowanego przez nich języka i intonacji. Na podstawie tych danych można określić, jaki jest stan psychiczny pacjenta.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ff28h

Podziel się opinią

Share
d3ff28h
d3ff28h