Trwa ładowanie...
d6yh7g2

Warszawa. Janusz Kurtyka patronem jednej ze stołecznych ulic

Janusz Kurtyka, opozycjonista w okresie PRL, który był prezesem IPN w latach 2005-2010, będzie miał swoją ulicę w Warszawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Janusz Kurtyka patronem jednej ze stołecznych ulic, fot. Konrad Żelazowski
Warszawa. Janusz Kurtyka patronem jednej ze stołecznych ulic, fot. Konrad Żelazowski (Wp.pl)
d6yh7g2

Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że jedna z warszawskich ulic dostanie imię po znanym opozycjoniście z czasów PRL-u. Ulica imienia Janusza Kurtyki ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu IPN, który zlokalizowany jest na warszawskim Służewcu.

Decyzja o nadaniu nowej nazwy jednej z ulic na Mokotowie zapadła w czasie czwartkowej sesji Rady Warszawy.

"Śp. Janusz Kurtyka będzie miał swoją ulicę w Warszawie. Dziś uchwałę w tej sprawie przyjęła rada miasta" – napisał IPN w mediach społecznościowych.

Jarosław Szarek prezes Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił, że pamięć o Januszu Kurtyce jest zobowiązaniem, a decyzja Rady Warszawy, która "kończy wielomiesięczne starania" jest "słuszna i radosna".

d6yh7g2

Chciał sprzedać dokumenty z II wojny światowej

"Niezwykle cieszy, że decyzja ta – w niespokojnym politycznie czasie – została uchwalona jedynie przy trzech wstrzymujących się głosach" – powiedział prezes IPN, dziękując jednocześnie osobom, które przyczyniły się do podjęcia tej decyzji.

Janusz Kurtyka był opozycjonistą w czasach PRL, polskim historykiem oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych. W latach 2005-2010 pełnił funkcję prezesa IPN. Zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Miał wówczas 50 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6yh7g2

Podziel się opinią

Share
d6yh7g2
d6yh7g2