Trwa ładowanie...

Warszawa. "Kamień" walczy o tytuł ekologicznej perły architektury

Nadwiślański pawilon edukacyjny na Golędzinowie to przestrzeń stworzona specjalnie na terenowe lekcje o przyrodzie, ekologiczne warsztaty i aktywności, podczas których można poznać florę i faunę brzegów Wisły. Budowla jest jednym z kandydatów do tytułu najlepszej realizacji architektonicznej w Polsce.

Warszawa. Pawilon "Kamień"to finalista plebiscytu tygodnika. Znalazł się wśród dziesięciu najlepszych realizacji architektonicznychWarszawa. Pawilon "Kamień"to finalista plebiscytu tygodnika. Znalazł się wśród dziesięciu najlepszych realizacji architektonicznychŹródło: "Polityka", fot: Marcin Czechowicz
d3goquh
d3goquh

Plebiscyt ogłoszony przez tygodnik "Polityka" wskazuje dziesięć kandydatur - budynków wybudowanych lub zmodernizowanych w budzący respekt sposób. Wśród grona pretendujących do tytułu jest pięć realizacji usytuowanych w Warszawie i na Mazowszu. Jury dostrzegło między innymi kompleks mieszkalno-usługowy Elektrownia Powiśle, Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego i otwockie sanatorium.

Kamień wyróżnia się wśród tych kandydatur nie tylko wyjątkową formą, otoczeniem, ale i funkcją. Jest bowiem ekologicznym punktem, który służy wszystkim mieszkańcom Warszawy. Szczególną ofertę ma dla młodszych warszawiaków. Pomaga w zrozumieniu walorów natury, docenieniu przyrody, służy poznawaniu bogactwa gatunków flory i fauny.

Pawilon, znajdujący się w pobliżu ulicy Wybrzeże Puckie ma dwie kondygnacje. Na parterze mieści się wielofunkcyjna, otwarta przestrzeń na parterze, pozwalająca na dowolną aranżację i wypełnienie zmieniającymi się treściami, podobnie jak antresola wystawowa.

Warszawa. "Kamień" walczy o tytuł ekologicznej perły architektury

Obiekt służyć może o każdej porze roku. Nawet zimą przeszklony front budynku pozwala na podziwianie przyrody. W ciepłych miesiącach na spacer zaprasza edukacyjna z ławkami wykonanymi z naturalnych materiałów oraz łąka nadwiślańska, która może stać się ogromną salą przyrodniczą.

d3goquh

"Kamień" oddany został do użytku warszawiaków w sierpniu 2020. Nie zdążyliśmy się nim nacieszyć w pełni, bo nie pozwoliły na to pandemiczne ograniczenia. Jednak jeszcze posłuży na wiele inicjatyw ekologicznych.

Magistrat obiecywał zapewnienie wsparcia dla wszystkich działań proekologicznych - imprez, pikników, lekcji terenowych. Budowa pawilonu była zwieńczeniem stołecznego projektu Life+WislaWarszawska.pl, skupiającego się na ochronie siedlisk ważnych gatunków ptaków zamieszkujących dolinę Wisły otoczoną miejską aglomeracją.

Producenci alarmują: fotowoltaika zdrożeje. Co dalej z programem "Mój Prąd"?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3goquh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3goquh