Trwa ładowanie...
d10sus7

Warszawa lat 50., 60. i 70. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki

Wystawa plenerowa pt. "Trakt" na Krakowskim Przedmieściu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa lat 50., 60. i 70. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki
d10sus7

W najbliższy wtorek 15 lipca o godz. 14:00 w "Galerii Plenerowej" Stołecznej Estrady u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Karowej odbędzie się otwarcie wystawy fotografii autorstwa Zbyszka Siemaszki, ukazujących Warszawę i jej mieszkańców w latach 50., 60. i 70.

Zobacz też: Warszawa w latach 1910-1920

Zbyszko Siemaszko (ur. 1925), wieloletni fotoreporter magazynu „Stolica”, znany jest przede wszystkim z doskonałych fotografii architektury oraz dokumentacji codziennego życia mieszkańców stolicy.

d10sus7

Z uwagi na miejsce prezentacji wystawy spośród 6 tys. zdjęć artysty, znajdujących się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego, wybrano związane z Traktem Królewskim i jego najbardziej reprezentacyjnymi odcinkami: placem Zamkowym, Krakowskim Przedmieściem, ulicą Nowy Świat, placem Trzech Krzyży i Alejami Ujazdowskimi. Fotografie ukazują odbudowę Warszawy, nowo powstałe domy i ulice, a także przechodniów, samochody i autobusy, nadające charakter krajobrazowi miasta.

Na wystawie zaprezentowano między innymi fotoreportaż z trasy autobusu linii numer 132, fotografie przechodniów wykonane w 1959 r. na rogu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich, które stanowią przegląd ówczesnej mody oraz zdjęcia z jednego z najważniejszych wydarzeń społeczno-kulturalnych tamtych czasów - V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, który odbywał się w Warszawie na przełomie lipca i sierpnia 1955 r.

Wystawa będzie czynna do 28 lipca.

Organizatorami ekspozycji są: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe i Stołeczna Estrada.

d10sus7

Sprawdź inne darmowe wydarzenia w Warszawie!

d10sus7

Podziel się opinią

Share
d10sus7
d10sus7