Trwa ładowanie...

Warszawa lepsza od stolicy Niemiec. "Berliner Zeitung" wystawia laurkę

Niemiecki dziennik napisał o tym, w których obszarach życia wygrywa stolica Polski

Share
Warszawa lepsza od stolicy Niemiec. "Berliner Zeitung" wystawia laurkę
dyuga0y

Autor materiału Philipp Fritz przekonuje, że Berlin to przede wszystkim wszechobecny brud na ulicach, długie weekendowe kolejki do klubów oraz słaba obsługa w instytucjach. Poza tym miasto jest silnie osadzone w architektonicznych realiach lat 90-tych, podczas gdy Warszawa wykonała duży skok cywilizacyjny. Zadaniem "Berliner Zeitung" obecnie to miasto otwartych i kreatywnych ludzi.

Minusem naszej stolicy są ciągle nieporównywalne zarobki mieszkańców w stosunku do Berlina, podczas gdy koszty życia (w tym np. wynajmu mieszkań) w wielu dzielnicach Warszawy są podobne do tych, w Niemczech. Nie zmienia to faktu, że zdaniem Fritza życie nad Wisłą jest ekscytujące i pozbawione wielu obecnych w Berlinie problemów, takich jak: zmęczenie życiem w brudnej metropolii oraz poczucie zagrożenia ze strony imigrantów. Autor porównuje na przykład tempo wydawania posiłków zamawianych w foodtruckach, które ma też świadczyć o jakości organizacji pracy.

Warszawa w oczach "Berliner Zeintung" to nowo oddane boiska do piłki nożnej, estetycznie wykonane dwie linie metra oraz odwaga i kreatywność architektów projektujących wieżowce. Dziennik narzeka, iż w Berlinie widać z kolei socrealistyczne, betonowe osiedla gdzie trudno odnaleźć jakąś innowacyjność. I choć wiadomo, że różnice w poziomie życia mieszkańców obu stolic są jeszcze zauważalne, to Philipp Fritz podkreśla przede wszystkim rozwój Warszawy na przestrzeni ostatnich lat, przy jednoczesnym zauważalnym zastoju w Berlinie.

dyuga0y

Na koniec, dziennik odnosi się do problemu polskiej emigracji i faktu, że również wielu warszawiaków postanawia wyjechać za granicę. Najpoważniejsze wyzwanie dla polskich władz to, by wraz z rozwojem miast wzrastała też zamożność ich mieszkańców.

dyuga0y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyuga0y
dyuga0y