Trwa ładowanie...
niemcy
Tomasz Jakubowski
29-09-2014 10:53

Warszawa może żądać od Niemców potężnego odszkodowania!

"Nigdy skutecznie nie zrzekła się odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową"

Warszawa może żądać od Niemców potężnego odszkodowania!
d306o85
d306o85

- Polska nigdy skutecznie nie zrzekła się odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową. To aż 850 mld dolarów, na dodatek liczone bez uwzględnienia strat ludzkich - czytamy w WP.p l, które powołuje się na tygodnik Wsieci.pl.

- Łączną wartość strat materialnych, które poniosła Polska z powodu polityki niemieckiej III Rzeszy, oszacowano na 258 mld zł z sierpnia 1939 r. – równowartość 49 mld ówczesnych dolarów amerykańskich. Według Zarządu Rezerw Federalnych USA kwota 49 mld dol. z sierpnia 1939 r. odpowiadała w sierpniu 2014 r. kwocie 845 mld dol. Takie nominalne zwielokrotnienie wynika tylko ze skumulowanej inflacji, bez oprocentowania za zwłokę – wyjaśnia doktor Kostrzewa-Zorbas, ekspert prawa międzynarodowego.

Ile wynosiłoby odszkodowanie tylko za zniszczenie Warszawy? W 2004 roku, na zlecenie nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego dokonano takich obliczeń. Rachunek, jaki wystawiono wówczas Niemcom opiewał na kwotę 45,3 mld dolarów. Większość zniszczeń to efekt dwóch powstańczych miesięcy – od 1 sierpnia do 3 października 1944 r., a następnie ponad studniowej, planowej dewastacji stolicy, dokonanej na rozkaz Heinricha Himmlera, ministra spraw wewnętrznych III Rzeszy. Miał on wypowiedzieć słynne słowa: "To miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Kamień na kamieniu nie powinien zostać".

d306o85

Podczas ponad stu dni Warszawę niemal całkowicie splądrowano. Majątek, jaki zagrabili Niemcy, umieszczono w aż 26319 wagonach kolejowych. Wywieziono go za granicę. Potem niszczono budynek po budynku. Z największą pasją wysadzano bezcenne zabytki: kościoły, pałace, pomniki, archiwa i biblioteki, realizując hasło, w myśl którego „naród żyje tak długo, jak długo żyją jego dzieła kultury”.

20 mln metrów sześciennych gruzu, który pogrzebał 200 tys. Polaków – to bilans tego, co zostawili po sobie w Warszawie Niemcy, wycofując się z Polski w 1945 r. Życie odebrano nie tylko mieszkańcom stolicy, lecz także samemu miastu.

d306o85
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d306o85