Trwa ładowanie...

Warszawa. Nowe oblicze starego budynku. XIX wieczna leśniczówka do remontu

Drewniana leśniczówka w Lesie Kabackim odzyska dawny blask. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na jej modernizację.

Share
Warszawa. Nowe oblicze starego budynku. XIX wieczna leśniczówka do remontu
Źródło: UM Warszawa/zabytki
d2wxcej

Drewniana leśniczówka przy ul. Rydzowej 1 położona jest na skraju Lasu Kabackiego w pobliżu Powsina. Budynek powstał prawdopodobnie w 1890 r. i jest jednym z nielicznych na Mazowszu przykładów drewnianej architektury tego typu. Wyróżnia go to, że znajduje się "in situ" pośród lasu. Leśniczówka była wykorzystywana jako budynek mieszkalny i biuro. W rejestrze zabytków widnieje od 1987 r.

Teraz budynek zyska odzyska dawny blask i będzie pełnić funkcje edukacyjne. Ma przekształcić się w obiekt służący edukacji przyrodniczej.

Leśniczówka, choć zachowała się w dobrym stanie, wraz z piecami i kuchnią węglową, to wymaga remontu. Niedawno zakończył się przetarg ogłoszony przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Zwyciężył pomysł biura projektowego "Projekt 6" Małgorzaty Karpowicz. Zadaniem biura będzie stworzenie planu modernizacji i przystosowania budynku do nowej funkcji. Projekt ma być gotowy do końca roku.

d2wxcej

Obecnie opiekę nad leśniczówką sprawują Lasy Miejskie-Warszawa. Budynek można odwiedzić po wcześniejszym umówieniu się z właścicielem.

Zobacz także: Zagubiony kontynent. Naukowcy odkryli kolejne ślady

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2wxcej

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wxcej
d2wxcej