Trwa ładowanie...

Warszawa. Obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia Pawiak

W środę odbędą się obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia Pawiak. Na tydzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego niemieccy okupanci podjęli decyzję o ewakuacji więzienia. Przypomną o tym uroczystości patriotyczne.

Share
Warszawa. Obchody 76. rocznicy likwidacji więzienia PawiakŹródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie
d2th4sg

Na obchody zaprasza Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Fundacja ART.

Uroczystość patriotyczna rozpocznie się 29 lipca, o godzinie 18. Z udziałem wojskowej asysty honorowej złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.

Następnie uczestnicy posłuchają koncertu Pawiak ‘44 – Pamiętamy! Koncert jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Organizuje go Fundacja ART w ramach Akcji WIĘŹ.

d2th4sg

Warszawa. Więzienie symbolem walki

- Muzeum Więzienia Pawiak upamiętnia dawne warszawskie więzienie, którego początki sięgają roku 1829 – wtedy to bowiem władze carskie podjęły decyzję o jego budowie. Pawiak niemal od razu stał się symbolem walki o wolność i niepodległość Polski. Był miejscem cierpienia i kaźni kolejnych pokoleń polskich patriotów walczących z wrogiem.

Najkrótszy, a zarazem najtragiczniejszy okres w jego dziejach to czas II wojny światowej, kiedy stał się największym i najokrutniejszym więzieniem na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Od 3 października 1939 do 31 lipca 1944 r. przez mury Pawiaka przeszło ok. 100 tysięcy Więźniów, spośród których ok. 37 tysięcy zginęło, a aż 60 tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych – przypominają organizatorzy wydarzenia.

- 76 lat temu, na tydzień przed wybuchem Powstania Warszawskiego, niemieccy okupanci podjęli decyzję o ewakuacji więzienia przy ulicy Dzielnej. Kolejne dni zapisały się w pamięci Osadzonych jako okres szczególnie dramatyczny. Więźniów podzielono wówczas na trzy grupy. Kilkaset osób stracono w kolejnych egzekucjach, trwających prawie nieprzerwanie do 31 lipca 1944 r., a niemal dwa tysiące wywieziono 30 lipca do niemieckich obozów koncentracyjnych – KL Gross-Rosen i KL Ravensbrück. Najmniej liczną grupę Osadzonych, niespełna 300 osób, objęły wtedy zwolnienia. Ostatecznie 21 sierpnia 1944 r. Pawiak i sąsiadujące z nim budynki zostały wysadzone w powietrze – czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2th4sg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2th4sg