Trwa ładowanie...

Warszawa. Od dzisiaj prace Abakanowicz w Parku Rzeźby na Bródnie

Władze miasta poinformowały o odsłonięciu prac Magdaleny Abakanowicz w bródnowskim parku. Uroczystość związana jest z obchodami 90. rocznicy urodzin artystki.

Warszawa. Magdalena AbakanowiczWarszawa. Magdalena AbakanowiczŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa
d3mh6rh
d3mh6rh

Już dzisiaj, 6 września nastąpi odsłonięcie prac rzeźbiarskich - Zinaxin i Dolacin Magdaleny Abakanowicz. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 w Parku Rzeźby na Bródnie. Za przygotowanie obchodów urodzin odpowiada Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz władze miasta.

"Warszawa, gdzie Magdalena Abakanowicz mieszkała i tworzyła do końca życia, ma wobec artystki duże zobowiązanie: chcemy pielęgnować pamięć o niej i przybliżać jej twórczość kolejnym pokoleniom, staramy się objąć szczególną ochroną spuściznę po artystce. Cieszę się, że w roku jubileuszu 90-lecia urodzin rzeźbiarki w przestrzeni miasta pojawiają się prace jej autorstwa" –przyznał Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

W Parku Rzeźby na Bródnie mieszkańcy Warszawy zobaczą prace z 2005 roku pt. Zinaxin i Dolacin.

Meghan i Harry oddali hołd księżnej Dianie

Warszawa. Indywidualność w tłumie wyrażona w rzeźbie

Praca ta przedstawia masywne postaci o ludzkich korpusach, kroczące w jednym kierunku. Jest to pewnego rodzaju interpretacja zjawiska indywidualności w tłumie.

d3mh6rh

"Wchodzą one w interesujący dialog z pracami Pawła Althamera i Romana Stańczaka, które także eksponowane są w Parku Rzeźby na Bródnie. Odkryciu korespondencji między dziełami sztuki z Parku poświęcony będzie spacer po Parku Rzeźby, prowadzony przez dyrektor MSN Joannę Mytkowską" – podaje warszawski Urząd Miasta.

Spacer rozpocznie się o godz. 14.30 w niedzielę 6 września.

Warszawa. O Magdalenie Abakanowicz słów kilka

Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 w podwarszawskich Falentach, a zmarła w 2017 roku w stolicy. To jedna z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarek. Za swoją prace otrzymywała międzynarodowe nagrody, m.in. Grand Prix na Biennale w Sao Paulo. Była nauczycielką akademicką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz profesor wizytującą na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

d3mh6rh

Jak podkreśla stołeczny ratusz, artystce Warszawa towarzyszyła niemal całe życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mh6rh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mh6rh