Trwa ładowanie...

Warszawa. Od poniedziałku otwarte galerie handlowe. Pojawiają się pierwsi klienci

Od początku lutego otwarte są sklepy w galeriach handlowych. Nie obowiązują też godziny dla seniorów. W palcówkach handlowych obowiązuje nadal limit osób, noszenie maseczek i konieczność zachowania dystansu. Polacy korzystają z poluzowania obostrzeń.
Share
Warszawa. W centrum handlowym Arkadia pojawiają się pierwsi klienci
Warszawa. W centrum handlowym Arkadia pojawiają się pierwsi klienciŹródło: PAP, Fot: Albert Zawada
dlg3ah3

Od poniedziałku wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą funkcjonować z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. W warszawskich centrach handlowych w poniedziałek rano pojawili się pierwsi klienci.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w czwartek, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego. Wyjątkiem będzie ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych i otworzenie instytucji kultury - muzeów i galerii sztuki. Poinformował również o zniesieniu godzin dla seniorów.

Warszawa. Pierwsi klienci przed centrum handlowym PAP
Warszawa. Pierwsi klienci przed centrum handlowym Źródło: PAP, Fot: Albert Zawada

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem ws. ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z epidemią, od 1 lutego w galeriach mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych.

dlg3ah3

W palcówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz. Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Warszawa. Klienci w galerii handlowej w poniedziałek PAP
Warszawa. Klienci w galerii handlowej w poniedziałek Źródło: PAP, Fot: Albert Zawada

O sytuacji centrów handlowych mówił w TVN24 dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych Krzysztof Poznański.

dlg3ah3

- Szacujemy, że straty w obrotach naszej branży to jest 30 miliardów złotych. Nie wiem, czy cały ten rok wystarczy na odrobienie tych strat – ocenił.

Poznański zaznaczył też, że nie wszystkie miejsca w galeriach handlowych otworzą się ponownie 1 lutego.

- Oczekujemy, by wszyscy nasi najemcy byli traktowani tak samo. W galeriach handlowych znajdują się kina, siłownie, restauracje, gastronomia, prace zabaw dla dzieci. Wielu najemców nie mogło się dzisiaj otworzyć i czeka na dalsze poluzowanie restrykcji COVID-owych – powiedział.

Warszawa. Pierwszy dzień otwarcia galerii handlowych PAP
Warszawa. Pierwszy dzień otwarcia galerii handlowych Źródło: PAP, Fot: Albert Zawada

- Odmrożenie handlu jest krokiem stosunkowo śmiałym, bo w większości krajów UE w tej chwili wprowadzane są coraz ostrzejsze restrykcje gospodarcze – ocenił z kolei wicepremier Jarosław Gowin, komentując czwartkową decyzję rządu ws. luzowania restrykcji gospodarczych.

dlg3ah3

Polska Rada Centrów Handlowych oszacowała skutki 15 tygodni lockdownu na ponad 30 mld zł strat dla sklepów i usługodawców oraz niższe o ok. 6,2 mld zł wpływy z VAT do budżetu państwa.

Warszawa. Klienci w centrum handlowym PAP
Warszawa. Klienci w centrum handlowym Źródło: PAP, Fot: Albert Zawada

WOŚP 2021. Tak wyglądało "Światełko do Nieba"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dlg3ah3

Podziel się opinią

Share
dlg3ah3
dlg3ah3