Trwa ładowanie...

Warszawa. Nie żyje Jan Jagielski

Kto raz pozwolił się zabrać panu Jankowi na spacer po cmentarzu na Okopowej, na zawsze zapamięta wszystkie ważne miejsca tej nekropolii. Ratował ślady pamięci żydowskich społeczności w całej Polsce i opisał nie tylko żydowski cmentarz i getto w Warszawie, ale także inne polskie zachowane synagogi, domy modlitwy, kirkuty.

Warszawa. Nie żyje Jan Jagielski, badacz dziejów żydowskiej społeczności w stolicy, przewodnik po miejscach pamięci, orędownik ratowania śladów obecności Żydów w PolsceWarszawa. Nie żyje Jan Jagielski, badacz dziejów żydowskiej społeczności w stolicy, przewodnik po miejscach pamięci, orędownik ratowania śladów obecności Żydów w PolsceŹródło: Polin
d3xc49f
d3xc49f

Jan Jagielski do Warszawy przyjechał z rodzicami jako ośmiolatek w 1945 roku z Lublina. Dorastał wraz z miastem, podnoszącym się z ruin. Najbardziej jednak interesowały go znikające ślady po życiu Żydów w stolicy.

Maturę zdał w Staszicu, który wówczas za patrona miał Gottwalda. Po uzyskaniu tytułu magistra geochemii przez 30 lat pracował naukowo w Instytucie Chemii Przemysłowej w Warszawie.

Pasję z pracą połączył w 1991 roku. Został wtedy pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, w którym stworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich.

Misję opieki nad miejscami i zabytkami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich podjął społecznie dziesięć lat wcześniej. Współtworzył Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, od 1994 roku był jego przewodniczącym.

d3xc49f

Z jego inicjatywy podejmowane były liczne akcje restaurowania cmentarzy żydowskich w małych miastach. Do tych prac angażował młodzież z kraju i z Izraela. Był przewodniczącym Fundacji Wiecznej Pamięci powstałej w 1993 roku z inicjatywy Rządu RP, zajmującej się renowacją zabytków żydowskich i upamiętnianiem miejsc i wydarzeń związanych z historią Żydów w Polsce.

Warszawa. Odszedł znawca i badacz getta, cmentarza przy Okopowej, synagog i kirkutów w Polsce. Był najlepszym przewodnikiem po śladach żydowskiej kultury stolicy

Jan Jagielski zostawił po sobie bogaty dorobek z dziedziny, która łączyła jego pasję z zawodowym życiem. Napisał wiele książek o cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej, zabytkach żydowskich oraz o getcie warszawskim.

W 2009 roku został nagrodzony przez Fundację Taubego im. Ireny Sendler za wkład w zachowanie dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Jest też kawalerem Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w odkrywaniu, gromadzeniu i upowszechnianiu prawdy o Holokauście, laureatem nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. W 2015 roku odebrał srebrny medal Zasłużonego Kulturze "Gloria Artis".

Prehistoryczne wirusy z Rosji. Zaskakujące, co odsłania wieczna zmarzlina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xc49f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xc49f