Trwa ładowanie...
d10hy08
warszawa

Warszawa odzyska "Emilię". W środku oranżeria i sale konferencyjne

Na mapę Warszawy powróci pawilon Emilia, ale w innej lokalizacji. Zamiast przy ul. Emilii Plater stanie na skraju parku Świętokrzyskiego, bezpośrednio przed Pałacem Kultury. Ratusz szuka partnera prywatnego, który wybuduje i zajmie się "Emilią".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Pawilon "Emilia powróci na mapę stolicy
Warszawa. Pawilon "Emilia powróci na mapę stolicy (UM Warszawa)
d10hy08

Pawilon Emilia to modernistyczna perełka, która towarzyszyła warszawiakom przez niemal 50 lat. Przez kilka ostatnich była siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Potem została rozebrana. Teraz ma powrócić. Już nie przy ul. Emilii Plater, a na skraj parku Świętokrzyskiego, prostopadle do Pałacu Kultury i Nauki.

Pawilon ma zachować autentyczne elementy. Nad utrzymaniem modernistycznego charakteru i odwzorowaniem pierwotnego wyglądu budynku będzie czuwał Stołeczny Konserwator Zabytków.

Warszawa. W "Emilii" oranżeria

Nowa Emilia ma być miejscem spotkań warszawiaków. Powstanie tu oranżeria. Ogród zimowy będzie zajmował ponad 60% budynku. W największej, podziemnej kondygnacji znajdą się pomieszczenia konferencyjne.

d10hy08

Zobacz też: Ma w Polsce hinduską restaurację. Rzucił wszystko i zaczął pomagać medykom

Warszawa. Na kryzys partnerstwo

Połączenie przestrzeni ogólnodostępnej z konferencyjną wynika ze sposobu w jaki miasto chce wybudować pawilon. Ma to się odbyć w formie partnerstwa z podmiotem prywatnym, który ma wybudować i zając się obsługą budynku. Partnerstwo publiczno-prywatne to zdaniem urzędników recepta na coraz mniejsze dotacje z Unii Europejskiej.

d10hy08

Ratusz już wcześniej przetarł szlaki w realizacji inwestycji w systemie PPP. W marcu 2020 r. Warszawa podpisała umowę na projekt i budowę parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy. Parking będzie własnością miasta, ale to partner będzie zarządzał garażem i ponosił koszty jego eksploatacji przez 40 lat.

*Oddanie do użytku warszawiakom Nowej Emilii przewidziane jest na I połowę 2023 r *

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d10hy08

Podziel się opinią

Share
d10hy08
d10hy08