Trwa ładowanie...

Warszawa. Patriotyczna Majówka ze świętem polskiej flagi

Szesnaście biało-czerwonych flag dziesięciometrowej długości zawisło w oknach Zamku Królewskiego w Warszawie. Hymn polski w wykonaniu zespołu Mazowsza towarzyszył w sobotnie przedpołudnie uroczystemu wyeksponowaniu polskiej flagi.

Warszawa. Patriotyczna Majówka ze świętem polskiej flagiŹródło: PAP
d40dgzy
d40dgzy

Biało-czerwone sztandary łopoczą także na wielu budynkach, balkonach, powiewają w oknach. Wywieszają je spontanicznie warszawiacy, organizując prywatne obchody tego patriotycznego święta.

To jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Obchodzimy je od 2004 roku. Ustanowione zostało na 2 maja z uwagi na peerelowską opresję - w socjalistycznej Polsce w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po obchodach pierwszomajowych, by przypadkiem nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

2 maja 1945 roku biało-czerwona flaga zawisła też na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie po zdobyciu stolicy hitlerowskich Niemiec.

Majówka 2020. Biało-czerwone święto

#

Na oficjalne obchody święta zaprasza mieszkańców Warszawy Biuro Niepodległa. W ramach akcji #mojaflaga ciekawą ofertę przygotowało Narodowe Centrum Kultury i Polska Opera Królewska.

d40dgzy

Można więc sfotografować swoją flagę i podzielić się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.

Tak oto, jak wyjaśniają organizatorzy, pozostając w domach można aktywnie włączyć się w świętowanie, a flagi tym razem nie trzeba zdejmować w nadchodzących dniach, bo w ten sposób Polacy i przyjaciele Polski mogą uczcić też Święto Konstytucji.

NCK zamieściło film instruktażowy w sieci z przepisem na własnoręczne wykonanie kokardy narodowej, czyli kotylionu do przypięcia w miejsce orderu. Ponadto centrum zaprasza do wzięcia udziału w Kwaranteleturnieju. Na live prowadzący zadadzą 18 pytań z wiedzy patriotycznej.

Majówkę z Moniuszką organizuje natomiast Polska Opera Królewska. Wśród propozycji dla dorosłych i dzieci są: retransmisja 3 maja o godzinie. 19.00 spektaklu "Śpiewnik domowy" w reż. Andrzeja Strzeleckiego, koncert Pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej oraz zabawy dla dzieci.

d40dgzy

To część obchodów 201. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki w tej instytucji. Wszystko oczywiście w sieci. Na facebookowym profilu Polskiej Opery Królewskiej znajdą się zabawy dla młodych melomanów - krzyżówki, rebusy, łamigłówki, kolorowanki i wierszyki o Stanisławie Moniuszce.

We wtorek, 5 maja, w dniu rocznicy urodzin kompozytora, na kanale YouTube o 19.00 będzie transmitowany koncert Pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Polskiej Opery Królewskiej Anety Łukaszewicz (mezzosopran) i Roberta Gierlacha (bas-baryton). Solistom towarzyszyć będzie pianista Krzysztof Trzaskowski.

d40dgzy

Zobacz wideo: "Ta szara sfera działa". Burmistrz załamany, mieszkańcy patrzą na obce rejestracje

d40dgzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40dgzy