Trwa ładowanie...
dukzb5v

Warszawa. Pierwsza zielona wiata. Będą następne

Na Żoliborzu stanęła pierwsza wiata pokryta zielonym dachem. Pierwsza, ale jak zapowiada stołeczny ratusz – nie ostatnia. Czym wyjątkowy przystanek różni się od pozostałych? Zalet jest sporo, np. magazynuje wodę w czasie deszczu i obniża temperaturę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Ekologiczny przystanek
Warszawa. Ekologiczny przystanek (Urząd m.st. Warszawa)
dukzb5v

Ekologiczna wiata pokryta zielenią pojawiła się na przystanku ks. Popiełuszki 05, przy ulicy Krasińskiego. Pomysłodawcą nietypowego przystanku jest jeden z dzielnicowych radnych i operator warszawskich wiat, czyli firma AMS.

Warszawa. Zalety ekologicznych wiat przystankowych

"Dach ekowiaty to 9 mkw. powierzchni zieleni, która pomoże schłodzić przestrzeń, oczyścić powietrze oraz pozwoli zmagazynować nawet 90 l wody w czasie deszczu. Jak opisują inicjatorzy przedsięwzięcia – dzięki roślinom zapylenie powietrza w okolicach wiaty zmniejsza się o ok. 15-20 proc. Zainstalowana zieleń może pochłonąć 7,3 kg CO2 rocznie, a dodatkowo w upalnie dni obniżyć temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 stopni" – wyjaśnia Urząd Miasta.

dukzb5v

Ekoprzystanek na Żoliborzu został wyposażony równie w specjalne oznaczenia, które mają chronić ptaki przed kolizjami z szybami przystanku.
Do pokrycia dachu zostały wykorzystane rozchodniki – rośliny wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne, dobrze radzą sobie przy małej ilości opadów i dużym nasłonecznieniu. Rozchodniki mają stosunkowo długi okres kwitnienia, co będą mogły wykorzystać pszczoły.

Zobacz także: Wysadzili elektrownię. Krok w kierunku zielonej energii

Miasto zapowiada postawienie kolejnych ekologicznych wiat, które służą m.in. także zwiększeniu zielonych miejsc w stolicy.

dukzb5v

"Powierzchnie przepuszczalne w Warszawie to element warszawskiego programu ochrony zasobów wody. Takie miejsca sprzyjają powstawaniu siedlisk roślin i zwierząt. Dodatkowo obniżają temperaturę w mieście w upalne dni i zapobiegają odpływowi wód opadowych" – dodaje ratusz.

W ubiegłym roku w Warszawie zostało posadzonych 226 tysięcy drzew i krzewów, powstało także 16 hektarów terenów zielonych.

(fot. Urząd Miasta)

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dukzb5v

Podziel się opinią

Share
dukzb5v
dukzb5v