Trwa ładowanie...

Warszawa. Pierwsza zielona wiata. Będą następne

Na Żoliborzu stanęła pierwsza wiata pokryta zielonym dachem. Pierwsza, ale jak zapowiada stołeczny ratusz – nie ostatnia. Czym wyjątkowy przystanek różni się od pozostałych? Zalet jest sporo, np. magazynuje wodę w czasie deszczu i obniża temperaturę.

Warszawa. Pierwsza zielona wiata. Będą następneŹródło: Urząd m.st. Warszawa
dgxeq7c

Ekologiczna wiata pokryta zielenią pojawiła się na przystanku ks. Popiełuszki 05, przy ulicy Krasińskiego. Pomysłodawcą nietypowego przystanku jest jeden z dzielnicowych radnych i operator warszawskich wiat, czyli firma AMS.

Warszawa. Zalety ekologicznych wiat przystankowych

"Dach ekowiaty to 9 mkw. powierzchni zieleni, która pomoże schłodzić przestrzeń, oczyścić powietrze oraz pozwoli zmagazynować nawet 90 l wody w czasie deszczu. Jak opisują inicjatorzy przedsięwzięcia – dzięki roślinom zapylenie powietrza w okolicach wiaty zmniejsza się o ok. 15-20 proc. Zainstalowana zieleń może pochłonąć 7,3 kg CO2 rocznie, a dodatkowo w upalnie dni obniżyć temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 stopni" – wyjaśnia Urząd Miasta.

Ekoprzystanek na Żoliborzu został wyposażony równie w specjalne oznaczenia, które mają chronić ptaki przed kolizjami z szybami przystanku.
Do pokrycia dachu zostały wykorzystane rozchodniki – rośliny wytrzymałe na wszelkie warunki atmosferyczne, dobrze radzą sobie przy małej ilości opadów i dużym nasłonecznieniu. Rozchodniki mają stosunkowo długi okres kwitnienia, co będą mogły wykorzystać pszczoły.

dgxeq7c

Zobacz także: Wysadzili elektrownię. Krok w kierunku zielonej energii

Miasto zapowiada postawienie kolejnych ekologicznych wiat, które służą m.in. także zwiększeniu zielonych miejsc w stolicy.

"Powierzchnie przepuszczalne w Warszawie to element warszawskiego programu ochrony zasobów wody. Takie miejsca sprzyjają powstawaniu siedlisk roślin i zwierząt. Dodatkowo obniżają temperaturę w mieście w upalne dni i zapobiegają odpływowi wód opadowych" – dodaje ratusz.

W ubiegłym roku w Warszawie zostało posadzonych 226 tysięcy drzew i krzewów, powstało także 16 hektarów terenów zielonych.

(fot. Urząd Miasta)

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dgxeq7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgxeq7c