Trwa ładowanie...

Warszawa. Pomaszerują symbolicznie. Dzień solidarności z osobami LGBT+

Homokomando Warszawa oraz Studencki Komitet Antyfaszystowski zapraszają wszystkich wspierających społeczności LGBT+ do uczczenia daty 7 sierpnia. W zeszłym roku tego właśnie dnia pierwszy raz, jak przekonują, doszło do czynnego oporu wobec państwowej przemocy nakierowanej na tę społeczność.

Warszawa. Nie będzie marszu w pierwszą rocznicę wielkiej demonstracji osób LGBT. Organizacje zrzeszające aktywistów tych środowisk i osoby wspierające apelują o znak solidarności w przestrzeni internetowej Warszawa. Nie będzie marszu w pierwszą rocznicę wielkiej demonstracji osób LGBT. Organizacje zrzeszające aktywistów tych środowisk i osoby wspierające apelują o znak solidarności w przestrzeni internetowej Źródło: Lambda Warszawa
d3cx5l0
d3cx5l0

To wtedy doszło do konfrontacji uczestników protestu w obronie aktywistki LGBT Margot z policją. Doszło do masowych zatrzymań manifestujących, a policja młodych ludzi, którzy wyszli w tym dniu na Krakowskie Przedmieście traktowała bardzo brutalnie.

Na temat wydarzeń w 2020 powstał film dokumentalny "7-My Sierpnia", który prezentowany był na festiwalu Watch Docs. Społeczności LGBT+ uznały, że ta data powinna przejść do historii, jako ten, który obudził w Polsce "queer rage". Bo po trwającej miesiącami homofobicznej nagonce władzy, wspieranej przez Kościół i funkcjonariuszy mediów publicznych, osoby z tych środowisk oraz wspierający je zdecydowały się pod tęczowymi flagami wyjść na ulicę, wywołując tym ostrą reakcję służb porządkowych. Doszło do pokazowych zatrzymań. Prawie 50 osób trafiło do aresztu.

Warszawa. Pomaszerują symbolicznie. Dzień solidarności z osobami LGBT+

Ale jednocześnie wydarzyło się coś jeszcze. Wiele osób niezwiązanych ze środowiskami LGBT+ okazało w mediach społecznościowych solidarność i wsparcie, wykorzystując tęczową nakładkę na profilowe zdjęcie na Facebooku.

Jakie to ważne, zwrócili uwagę przedstawiciele Homokomando - drużyny sportowej, która nie skupia się tylko na aktywności fizycznej, ale wykorzystuje też każdą okazję, by bronić praw człowieka. Postanowili oni zrezygnować z organizowania w rocznicę 7 sierpnia marszów i demonstracji. Po pierwsze z obawy na kolejne akty agresji, a po drugie z uwagi na to, że wielu uczestników tamtego wydarzenia ma traumę spowodowaną ulicznym konfliktem i poczuciem zagrożenia przed policyjną interwencją.

Ale nie chcą oni zupełnie zapominać o tej dacie. Będą więc prosić o wsparcie społeczność internetową, która przed rokiem tak solidarnie zamanifestowała. "To dzięki wsparciu osób sojuszniczych mamy jeszcze nadzieję i czujemy, że jest sens walczyć, a nie wyjechać. Każdy gest, każde publiczne pokazanie wsparcia - normalizuje akceptację dla osób LGBT+, i zmniejsza społeczne przyzwolenie na homo-, bi- i transfobię. Dlatego mamy do Was, osób sojuszniczych, wielką prośbę. Ustawcie sobie tego dnia, na 1 dzień, tęczową nakładkę z napisem 'Wspieram' na zdjęciu profilowym. Jeśli znacie jakąś osobę LGBT+ - wyślijcie jej choćby krótką wiadomość, 'Wspieram Cię takx, jakx jesteś'" - zaapelowali w mediach społecznościowych przedstawiciele Homokomando Warszawa i Studenckiego Komitetu Antyfaszystowskiego.

Lej kondensacyjny nad Opatowem. Niezwykłe nagranie świadka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3cx5l0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cx5l0