Trwa ładowanie...
dhxufk1

Warszawa. Pomnik gen. Berlinga trafi do Muzeum Historii Polski

Pomnik gen. Zygmunta Berlinga, wielokrotnie oblewany czerwoną farbą, pod koniec roku zniknie z Saskiej Kępy. Zostanie zdemontowany i przeniesiony do Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik gen. Berlinga zniknie z Warszawy
Pomnik gen. Berlinga zniknie z Warszawy (Wikimedia Commons CC BY, Fot: masti)
dhxufk1

Pomnik gen. Zygmunta Berlinga, autorstwa rzeźbiarza Kazimierza Danilewicza, stanął pośród rozjazdów Trasy Łazienkowskiej w 1985 roku. Wkrótce jednak, ze względu na ustawę dekomunizacyjną, zniknie z tego miejsca. - Przeanalizowaliśmy obszar całego miasta i zdecydowaliśmy, że ustawie mogą podlegać trzy pomniki: „czterech śpiących”, Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w parku Skaryszewskim oraz Berlinga - informuje Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Zobacz także: WSA w Gliwicach podjął decyzję. Pl. Wilhelma Szewczyka zostaje

Lista ta trafiła do wojewody, a ten nie wnosił o usunięcie kolejnych monumentów.

dhxufk1

- Pomnik Berlinga zostanie przekazany do Muzeum Historii Polski na mocy porozumienia między miastem, a muzeum. Nam zależny na tym, żeby takie pomniki nie trafiały na śmietnik, tylko żeby znajdowały narrację historyczną. Stąd to porozumienie z muzeum - tłumaczy Michał Krasucki.

Warszawiacy będą jednak musieli poczekać kilka miesięcy na usunięcie pomnika. Okazuje się, że władze dzielnicy Praga-Południe na razie nie mają na to pieniędzy. Na demontaż pomnika potrzebują 50 tys. zł.

Zobacz także: Rozebrano pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej. "Był symbolem zniewolenia"

Zygmunt Berling dowodził 1 Armią Wojska Polskiego tzw. kościuszkowcami, walczącymi u boku sowietów na froncie wschodnim. Jego pomnik posadowiono w miejscu, z którego w sierpniu 1944 r. wysłał desant przez Wisłę na Czerniaków na pomoc powstaniu warszawskiemu.

Po 1989 roku pomnik gen. Berlinga wielokrotnie był oblewany czerwoną farbą.

Źródło: rdc.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dhxufk1

Podziel się opinią

Share
dhxufk1
dhxufk1