Trwa ładowanie...

Warszawa. Powstał mural z wizerunkiem Jacka Kuronia

Na ścianach budynku CXIX L.O. im. Jacka Kuronia powstał mural z wizerunkiem patrona wolskiej szkoły. Mural oficjalnie odsłonięto w piątek 26 czerwca. Autorem malowidła jest Wilhelm Sasnal.

Share
Warszawa. Powstał mural z wizerunkiem Jacka Kuronia
Źródło: Urząd m.st. Warszawa
d1jwylc

Na ścianach budynku CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia przy ul. Złotej 58 powstał mural z wizerunkami patrona szkoły. - Upamiętnienie Jacka Kuronia wydaje się być czymś naturalnym. Kawaler Orderu Orła Białego współtworzył KOR, pierwszą „Solidarność”, a także demokratyczną Polskę po 1989 r. Był niezłomnym człowiekiem, który wierzył w demokrację i nigdy nie zapominał o solidarności społecznej, dążył do modelu polityki, w którym człowiek posiada możliwość samorealizacji, a energią życia społecznego jest szacunek i współpraca – powiedział burmistrz dzielnicy Wola Krzysztof Strzałkowski.

Mimo, że Jacek Kuroń od zawsze był związany z Warszawą, do tej pory próżno szukać było znaczącej formy jego upamiętnienia. Mural wydaje się być tą formą sztuki, która jest najbliżej społeczeństwa. W jego odbiorze, między ludźmi a dziełem, nie staje żaden podmiot. Nieprzypadkowy jest też wybór lokalizacji.

d1jwylc

– W CXIX Liceum Ogólnokształcącym im. Jacka Kuronia pamięć o patronie jest wciąż żywa. W swoich niezwykle konsekwentnych przekonaniach Jacek Kuroń zawsze stawiał na młodzież i ludzi. Był wierny swoim ideom, co zasługuje na szczególne upamiętnienie w czasach, w których brakuje autorytetów – powiedziała dyrektor LO Teresa Wesołowska.

Urząd m.st. Warszawa
Źródło: Urząd m.st. Warszawa, Fot: Urząd m.st. Warszawa

Inicjatywa namalowania muralu zrodziła się w Wolskim Centrum Kultury. Dyrektor WCK Krzysztof Mikołajewski podkreślił, że jest dumny, że mógł przyczynić się do realizacji tego projektu.- Dziś, 21 lat po przełomie 1989 r. projekt ten przypomina głos pokolenia, które wywalczyło suwerenne i demokratyczne państwo, wierząc w ideały równości społecznej i wolności osobistej. Dzięki muralowi będziemy mogli przypomnieć sobie o wartościach, o których często zapominamy w komercyjnym świecie interesowności politycznej i wzrastającej fali nienawiści – dodał dyrektor Mikołajewski.

Autorem dyptyku jest Wilhelm Sasnal. Jego prace można podziwiać na całym świecie m.in. w nowojorskim muzeum Guggenheima, Tate Modern w Londynie, van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej.

d1jwylc

- Powstały mural jest czarno – biały, ostentacyjnie surowy i sprowadzony do kontrastów. Twórca w części od ulicy Jana Pawła II skorzystał ze zdjęcia Tadeusza Zagoździńskiego i przeniósł na podstawie tej fotografii oraz przeskalował klasyczne ujęcie portretowe. W drugiej części muralu, od ulicy Złotej inspiracją dla artysty było inne ujęcie fotograficzne, wykonane w Sądzie Wojewódzkim podczas aresztowania Jacka Kuronia w lipcu 1965 roku, którego konsekwencją był wyrok trzech lat pozbawienia wolności – opisał nowy wolski mural wiceprzewodniczący rady dzielnicy Wola Bartłomiej Kubicki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1jwylc

Podziel się opinią

Share
d1jwylc
d1jwylc