Trwa ładowanie...
d1iw32i

Warszawa przyjmie co najmniej 500 uchodźców. Rozpoczęły się przygotowania

Władze miasta chcą podjąć jak najwięcej działań jeszcze przed przyjazdem pierwszych uchodźców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa przyjmie co najmniej 500 uchodźców. Rozpoczęły się przygotowania
d1iw32i

500 osób - co najmniej tyle uchodźców przyjedzie do Warszawy z Erytrei i Syrii. Hanna Gronkiewicz-Waltz lada dzień powoła do życia specjalny zespół, który ma zająć się tą sprawą. Urzędnicy szacują, że pierwsi uchodźcy zostaną przyjęci latem przyszłego roku.

Władze miasta chcą podjąć jak najwięcej działań jeszcze przed przyjazdem pierwszych imigrantów. Między innymi powstanie specjalna grupa wolontariuszy, która pomoże odnaleźć się im w Warszawie. Jeszcze zanim się pojawią, urzędnicy przygotują odpowiednią kampanię społeczną i informacyjną. Ponadto w każdej dzielnicy zostanie wyznaczony, mówiący przynajmniej po angielsku, urzędnik do pierwszego kontaktu z uchodźcami.

Władze Warszawy chcą przygotować solidny program adaptacyjny, który duży nacisk położy na naukę języka polskiego i edukację dzieci. Biuro edukacji już wydaje publikacje dla nauczycieli i organizuje dla nich szkolenia między innymi z metodyki pracy z uczniami obcokrajowcami. W każdej placówce będzie też obecny asystent kulturowy, który zajmie się uchodźcami przyjętymi do danej szkoły.

d1iw32i

Miasto zapewni imigrantom również tzw. treningowe mieszkania. Będą one przeznaczone przede wszystkim dla samotnych matek z dziećmi, osób niepełnosprawnych czy rannych podczas działań wojennych. Nie wiadomo dokładnie gdzie i ile takich mieszkań powstanie.

Urzędnicy z ratusza podkreślają, że bardzo ważna jest współpraca z wojewodą, który jeszcze we wrześniu powołał pełnomocnika do spraw migracji.

Przeczytaj też: Amerykanin wstrząśnięty historią Warszawy. "Mój Boże. Daje to do myślenia" (WIDEO)

d1iw32i

Podziel się opinią

Share

d1iw32i

d1iw32i