Trwa ładowanie...

Warszawa. Reprywatyzacja. Wstrzymano wyrok dla kolekcjonera kamienic Marka M.

Nazywano go "rekinem reprywatyzacji" - Marek M. to jedna z najbardziej wyrazistych postaci afery reprywatyzacyjnej. Sąd Najwyższy zdecydował o wstrzymaniu ciążącego na przedsiębiorcy wyroku i skierowaniu sprawy reprywatyzacji kamienicy przy ul. Targowej 66 do ponownego rozpatrzenia. Zareagował Patryk Jaki.
Share
Warszawa. Reprywatyzacja. Wstrzymano wyrok dla kolekcjonera kamienic Marka M.
Warszawa. Reprywatyzacja. Wstrzymano wyrok dla kolekcjonera kamienic Marka M.Źródło: Filip Blazejowski / Gazeta Polska / Forum
d1ja0n7

Warszawa. Reprywatyzacja w wykonaniu Marka M.

Marek M. był ustanowionym przez sąd kuratorem Fanny Ajzensztadt, współwłaścicielki kamienic na Pradze. Jako kurator został poinformowany przez prawniczkę reprezentującą spadkobierców pani Ajzensztadt, że ta zmarła w Brazylii w 1974 roku, nie pozostawiając nikomu spadku.

W 2013 roku złożył do sądu wniosek o stwierdzenie spadku po kobiecie, do dokumentu załączył jej akt zgonu. Jednak rok później starał się o rozszerzenie kurateli uważając, że miejsce pobytu Fanny Ajzensztadt jest nieznane. W ten sposób otrzymał klucze do jednej z kamienic przy ul Targowej. Nie poinformował sądu o śmierci kobiety i utrzymywał, że szukał jej bez skutku.

d1ja0n7

Warszawa. Reprywatyzacja. Marek M. skazany za reprywatyzację

W 2018 roku Sąd Okręgowy w Warszawie nałożył na M. karę grzywny w wysokości 60 tys. złotych i obciążył go kosztami sądowymi w kwocie 31 tys, złotych. Sprawa dotyczyła wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy w dokumencie sądowym dotyczącym procesu reprywatyzacji kamienicy przy Targowej 66.

Zobacz też: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: moja żona jest głosem kobiet

Jak informuje portal tvp.info, w październiku 2019 roku sąd apelacyjny podwyższył wymierzoną karę, zasądzając Markowi M. rok pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 60 tys. złotych - wyrok miał umocowanie prawne.

d1ja0n7

Warszawa. Reprywatyzacja. Wyrok wstrzymany

Tuż po zapadnięciu wyroku w 2019 roku, obrońcy Marka M. informowali, że wniosą o jego kasację w Sądzie Najwyższym. Wniosek o uchylenie wyroku wpłynął do SN w lutym 2020 wraz z wnioskiem o wstrzymanie zaskarżonego orzeczenia i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku - donosi portal tvp.info

Kasacja to środek nadzwyczajny stosowany przez Sąd Najwyższy. Skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia oznacza, że SN dopatrzył się w sprawie nieprawidłowości.

"Tyle pracy. Tyle dowodów zebraliśmy, a sędziowie dalej wiedzą lepiej... Przypomnę, że na moje pytanie ile ma on - lub jego rodzina nieruchomości (bądź udziałów) z reprywatyzacji - Marek M. udawał, że "kilka" - potem odczytałem listę ponad 50 adresów i sobie zaczął przypominać.." - w tweecie napisał w reakcji na doniesienia Patryk Jaki

d1ja0n7

W innej sprawie toczącej się przeciwko M i Krystynie O. przed Sądem Okręgowym w Warszawie, sędzia zdecydował o odroczeniu mającej się odbyć 9 czerwca, rozprawy na 3 sierpnia z uwagi na zły stan zdrowia skarżonego. Sprawa dotyczy nabycia roszczeń do kamienicy przy ulicy Dynasy 4 za 800 zł. Prokuratura twierdzi, że spadkobierca został wprowadzony przez M. i O. w błąd. Wartość wspomnianej kamienicy to 2 mln 80 tys. złotych.

Źródło: portal tvp.info

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ja0n7

Podziel się opinią

Share
d1ja0n7
d1ja0n7