Trwa ładowanie...

Warszawa. Sanepid zbadał boisko szkolne na Ursynowie

Sanepid zbadał boisko Szkoły Podstawowej nr 343 na Ursynowie. Granulat użyty do jego budowy miał być szkodliwy i zawierać rakotwórcze substancje. "Nie stwierdzono nieprawidłowości." - Informują jednak władze Ursynowa.

Share
Warszawa. Sanepid zbadał boisko szkolne na Ursynowie
Źródło: Urząd Dzielnicy Ursynów
d1hugdt

- Cieszę się, że sanepid skontrolował boisko przy Szkole Podstawowej nr 343. Bezpieczeństwo dzieci jest dla mnie najważniejsze, dlatego tak jak wcześniej obiecywałem, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, zarząd dzielnicy podjął decyzję o przesunięciu środków finansowych i wsparciu finansowym szkoły w zakresie wymiany granulatu, z użyciem produktu najwyższej jakości. Mogę zapewnić, że do wszelkich prac związanych z budową i konserwacją nawierzchni będzie używany taki właśnie granulat – mówi Burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

Boisko pozostanie zamknięte do czasu, gdy zostanie wymieniony na nim granulat na "produkt najwyższej wartości".

Warszawa. Szkodliwy granulat?

Przypomnijmy. Dodatkowe badania przeprowadzone przez sanepid zlecono po publikacji dziennikarzy Onetu. Wynikało z niej, że granulat użyty do budowy boisk mógł być szkodliwy dla dzieci i zawierać rakotwórcze substancje. "Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą negatywnie oddziaływać na narządy i układy dzieci, w tym nerwowy i krwiotwórczy" - można przeczytać w raporcie, który przygotował Instytut Techniki Górniczej "Komag" w Gliwicach.

d1hugdt

Werdykt "Komagu" wynikał z tego, że powołał się na wymagania Unii Europejskiej wobec materiałów stosowanych do budowy sztucznych boisk. Według tych wymagań dozwolony jest 1 miligram toksycznej substancji na kilogram granulatu.

Burmistrz Ursynowa powołał się z kolei na opinię Krajowego Centrum Informacyjnego ds. Rozporządzenia REACH. Według niej granulat jest mieszaniną substancji, którą obowiązują inne normy - 100 i 1000 mg na 1 kg.

Zobacz także: Nagranie z szefową sanepidu ze Słubic obiegło sieć. Jadwiga Caban-Korbas: dostałam kopniaka

Do sytuacji odniósł się wtedy rzecznik prasowy stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa.

- Informuję, że materiały używane przy budowie boisk zarządzanych przez miasto i jego jednostki, także tego przy SP nr 343 na Ursynowie, miały atesty @NIZP_PZH. Granulat spełnia normy Biura ds. Substancji Chemicznych. Z ostrożności poprosiliśmy Sanepid o dodatkową kontrolę boisk - napisał rzecznik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1hugdt

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hugdt
d1hugdt