Trwa ładowanie...

Warszawa Singera. Prawdziwa gratka dla teatromanów

W ramach imprez towarzyszących Teatr Żydowski tradycyjnie zaprezentuje wszystkie zeszłoroczne premiery, a także zapowiedź premiery nadchodzącego sezonu.

Share
Warszawa Singera. Prawdziwa gratka dla teatromanów
d3fndsj

Już dwunasty raz z rzędu, jak co roku w ostatnim tygodniu sierpnia, w Warszawie zagości Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Oprócz wydarzeń muzycznych, z którymi głównie kojarzony jest festiwal, ważną część stanowić będą spektakle teatralne.

XII edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 22 a 30 sierpnia w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Austriackim Forum Kultury, na Placu Defilad oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest ponad sto wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji. Podobnie jak w zeszłym roku, wydarzenia festiwalowe odbędą się nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Leoncinie, Radzyminie oraz Biłgoraju, a także Nowym Jorku, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej.

d3fndsj

W ramach imprez towarzyszących Teatr Żydowski z Warszawy tradycyjnie zaprezentuje wszystkie zeszłoroczne premiery, a także zapowiedź premiery nadchodzącego sezonu 2015/2016.

Pierwszego dnia Festiwalu Singera organizatorzy wraz z Cafe Kulturalna oraz barStudio zapraszają na spektakl w reżyserii Anny Smolar „Aktorzy żydowscy” (22.08 godz. 12.00). Sztuka ta została ogłoszona przez kilku krytyków jednym z najciekawszych wydarzeń teatralnych sezonu. Po raz drugi w czasie festiwalu sztuka ta zostanie zaprezentowana na Małej Scenie Teatru Żydowskiego (27.08 godz. 17.00).

29 sierpnia o godzinie 18.00 odbędzie się wieczór pamięci Szymona Szurmieja, a podczas niego spektakl muzyczny „Baby, ach te baby....”. W ten sposób Fundacja Shalom chce upamiętnić nazwisko wieloletniego Dyrektora Teatru Żydowskiego i Centrum Kultury Jidysz.

Jak zwykle, na Festiwalu nie może zabraknąć czytań performatywnych. W tym roku główną atrakcją będzie „Kot Rabina” w reżyserii Jacka Papisa, tekst na podstawie komiksu Joanna Sfara, przedstawiony w trzech częściach: I „Bar Micwa” (24.08 godz. 17.00), II „Malka Lwi Król" (26.08 godz. 21.30), III „Afrykańska Jerozolima" (30.08 godz. 13.00).

d3fndsj

„Pięć kilo cukru” (26.08 godz. 20.00) to kolejna propozycja tekstu izraelskiego autora – tym razem Gura Korena. Sztuka opowiada historię współczesnego reżysera izraelskiego, którego odwiedza duch jego dziadka i prosi o interwencję w ważnej dla siebie sprawie. Czytanie reżyseruje Paweł Paszta.

Ostatnią podczas tej edycji Festiwalu Singera pozycją będą oparte na faktach „Ogrody Frau Hess” (30.08 godz. 18.30) w reżyserii Karoliny Kirsz. Akcja dzieje się w 1944 roku w hitlerowskich Niemczech. Profesor botaniki zostaje odesłany z obozu koncentracyjnego do pracy w charakterze ogrodnika, do posiadłości żony zastępcy Führera. Bohaterzy, pomimo nieprzekraczalnych różnic i okrucieństwa wojny, ulegają wzajemnej fascynacji i pożądaniu.

Na dużą część imprez obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać wraz z programem w biurze festiwalowym budynku Teatru Żydowskiego (Plac Grzybowski 12/16). Ze szczegółowym programem festiwalu można zapoznać się na oficjalnej stronie .

d3fndsj

Podziel się opinią

Share
d3fndsj
d3fndsj