Trwa ładowanie...

Warszawa. Śródmieście. Nowy mural przypomina o społeczności żydowskiej

Na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Próżnej 12 powstał mural, nawiązujący do czasów przedwojennej Warszawy. Przypomina o historii i losie mieszkającej tu niegdyś społeczności żydowskiej. Mural symbolicznie odsłonięto w piątek.

Warszawa. W Śródmieściu odsłonięto nowy muralWarszawa. W Śródmieściu odsłonięto nowy muralŹródło: Urząd Dzielnicy Śródmieście, fot: Urząd Dzielnicy Śródmieście
d1m3vuv
d1m3vuv

Jak poinformował Urząd Dzielnicy Śródmieście, mural powstał w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 r. Pomysł jego namalowania zgłosił Bartłomiej Gołąbek. Do projektu przekonał 555 mieszkańców. – Ulica ta jest jedyną zachowaną ulicą po getcie warszawskim, dlatego też tematyka muralu powinna być związana z historią tej okolicy. Dzięki projektowi poprawiła się estetyka tej części dzielnicy, a mieszkańcy zyskali możliwość zaznajomienia się z historią tego miejsca. Jest to też atrakcja turystyczna, która dodatkowo ożywia okolice placu Grzybowskiego – powiedział projektodawca.

Mural przedstawia charakterystyczne budynki dawnej Warszawy. Jest tam Wielka Synagoga na Tłomackiem, słynny Pasaż Simonsa oraz charakterystyczne dla tej części Śródmieścia czynszowe kamienice. Został wykonany według projektu Tytusa Brzozowskiego – architekta i malarza związanego z Warszawą.

Warszawa. Mural przypomina o społeczności żydowskiej Urząd Dzielnicy Śródmieście
Warszawa. Mural przypomina o społeczności żydowskiejŹródło: Urząd Dzielnicy Śródmieście, fot: Urząd Dzielnicy Śródmieście

– Główna myśl projektu to refleksja nad miastem, którego już nie ma. Nad wielopokoleniową tradycją, zwyczajami i ludźmi, którzy zniknęli razem ze swoją dzielnicą, trwale zmieniając charakter Warszawy. Dlatego harmonijna scena przedstawiająca warszawską Dzielnicę Północną zostaje przetworzona – miasto rozsypuje się na kawałki, imploduje i już tylko jako wspomnienie unosi ponad Warszawą – wyjaśnia Tytus Brzozowski.

d1m3vuv

W dolnej części projektu znajdziemy to, co z przetrwało do dziś: drzewa parku Krasińskich, czyli zielone płuca dzielnicy tak licznie odwiedzane przez dawnych mieszkańców, wieżę kościoła św. Augustyna, symbolicznie stojącą po wojnie w morzu ruin, kościół z placu Grzybowskiego, Synagogę Nożyków, czy Grubą Kaśkę na Tłomackiem.

 – Ulica Próżna jest autentycznym zakątkiem dawnej Warszawy. Mural, który dziś prezentujemy, przypomina o wyrwie, jaką w tkance naszego miasta uczyniły druga wojna światowa i Holokaust. W ten symboliczny sposób przywracamy pamięć o dawnych mieszkańcach. Cieszę się, że dzięki projektowi zgłoszonemu w budżecie obywatelskim mogliśmy, jako samorząd, zrealizować ten wielkoformatowy obraz. Jest on doskonałym dopełnieniem innych inicjatyw realizowanych w Śródmieściu, takich jak na przykład organizowany co roku na ulicy Próżnej festiwal kultury żydowskiej „Warszawa Singera”. Mam nadzieję, że dzieło przypadnie do gustu okolicznym mieszkańcom, turystom i przechodniom – powiedział burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Warszawa. Mural powstał na kamienicy przy ul. Próżnej 12 Urząd Dzielnicy Śródmieście
Warszawa. Mural powstał na kamienicy przy ul. Próżnej 12Źródło: Urząd Dzielnicy Śródmieście, fot: Urząd Dzielnicy Śrómieście

 Za realizację muralu odpowiadał Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. W odsłonięciu muralu wzięli udział przedstawiciele władz Dzielnicy Śródmieście, lokalnych instytucji kultury, organizacji reprezentujących środowisko żydowskie, autor projektu graficznego oraz mieszkańcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1m3vuv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m3vuv