Trwa ładowanie...

Warszawa. Syrenka wskaże prędkość stołecznym rowerzystom. Specjalne totemy już działają

Od wtorku totemy pomagają warszawskim rowerzystom przejechać bez zatrzymania się na trasie od Muzeum Powstania Warszawskiego do Arkadii. Odpowiednią prędkość podpowie... syrenka wyświetlająca się na totemie. W sumie totemy pojawią się na sześciu odcinkach w stolicy.

Warszawa. Syrenka wskaże prędkość stołecznym rowerzystom. Specjalne totemy już działająŹródło: UM Warszawa
d1kiuqv
d1kiuqv

Najpierw trwał okres próbny, podczas którego totem stanął na ul. Okopowej przed skrzyżowaniem z ul. Anielewicza. Teraz czas na wypróbowanie go na większą skalę. Totemy od wtorku stoją przed wszystkimi skrzyżowaniami ul. Towarowej i Okopowej, od wysokości ul. Grzybowskiej do ronda Zgrupowania AK „Radosław”.

Jak działa nowy system w Warszawie?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Rowerzysta jedzie ścieżką z okolic Muzeum Powstania warszawskiego. Dojeżdża do przecięcia z ulicą Wolską. Przed skrzyżowaniem widzi szary, wysoki totem, który sprawdza prędkość rowerzysty i przesyła ją do sterownika w sygnalizacji świetlnej. Następnie totem dostaje informację, co powinien zrobić rowerzysta, by na najbliższym skrzyżowaniu przejechał na zielonym świetle.

Rowerzyście wyświetla się syrenka w czterech różnych kolorach: Zielona - „Utrzymaj tempo”, niebieska - „możesz przyspieszyć”, żółta - „możesz zwolnić” i czerwona - „nie przejedziesz”, bez względu na to, co zrobi. Jeśli rowerzysta posłucha totemów, przejedzie całą trasę do okolic Arkadii bez zatrzymania.

- Operatorem systemu do roku 2025 jest firma Siemens Mobility. W ramach projektu systematycznie modernizowane będą sygnalizacje świetlne wraz z osprzętem takim jak latarnie, maszty czy kamery detekcji. Wprowadzenie urządzeń informujących rowerzystów o zalecanej prędkości w celu otrzymania sygnału zielonego na najbliższym skrzyżowaniu było dodatkowym kryterium w przetargu na rozwój Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem. Oznacza to, że Warszawa nie dopłaca dodatkowo do tej funkcjonalności – tłumaczy Tamas Dombi, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Totemy pojawią się na sześciu innych trasach rowerowych na ulicach: Świętokrzyska, Wybrzeże Gdańskie, Powsińska-Wiertnicza-Przyczółkowa, Czerniakowska oraz Dwernickiego-Szaserów. Łącznie staną 53 totemy na 30 skrzyżowaniach.

Zobacz także: Cięte kwiaty. Oto kilka wskazówek, dzięki którym zachowają świeżość

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1kiuqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kiuqv