Trwa ładowanie...
d6lvcdv

Warszawa. Tego psa bali się wszyscy. Rico odszedł na emeryturę

Ze służby na zasłużoną emeryturę odszedł jeden z najdzielniejszych "funkcjonariuszy" – policyjny pies Rico. Latami pomagał zatrzymywać najgroźniejszych przestępców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Policyjny pies odchodzi na emeryturę
Warszawa. Policyjny pies odchodzi na emeryturę (Policja)
d6lvcdv

Rico to owczarek holenderski, który służył w stołecznej policji od 2013 roku. Czworonożny funkcjonariusz współpracował z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji. Brał udział w niezliczonej ilości zatrzymań najgroźniejszych przestępców, takich jak handlarze narkotyków, zabójcy czy członkowie zorganizowanych grup przestępczych. Był obecny podczas najtrudniejszych realizacji warszawskiej policji.

Pies podczas akcji posiadał swoje specyficzne umundurowanie – ochronne słuchawki, okulary, kamizelkę i obuwie. W czasie ścigania przestępcy, gdy ten zaczął uciekać, przewodnik na umówione hasło puszczał psa i ruszali w pościg. Rico działał w taki sposób, że ścigani zostawali szybko obezwładnieni i często niewiele pamiętali z całego zdarzenia. Podczas jednej z taki akcji Rico stracił kieł.

"Gdy pytałem jednego z zatrzymanych, czy widział psa, odpowiadał, że widział jedynie czarną plamę" – relacjonował jeden ze stołecznych policjantów operacyjnych.

(fot. Policja)

d6lvcdv

Wśród swojego zespołu czworonóg uchodził zarówno za świetnego policjanta, jak też wiernego przyjaciela. Był uznawany za jednego z najbardziej doświadczonych w Polsce psów na służbie.

"Zobacz także: Efektowny ślizg. Pies strażak gotowy"

"Na co dzień mieszka ze mną. Opiekuję się nim praktycznie 24 godziny na dobę od początku jego służby w policji. Przez pierwsze dwa lata co najmniej 2 godziny dziennie poświęcaliśmy na szkolenie. Rico musiał nauczyć się działać w specyficznych warunkach, a i my policjanci musieliśmy nauczyć się współdziałać z nim. Dziś te zajęcia nie są już tak intensywne, jak na początku, nadal jednak nie brakuje ich w naszym grafiku. To procentuje. Jesteśmy zgranym duetem" – opowiadał przewodnik Rico jeszcze przed odejściem czworonoga na emeryturę.

d6lvcdv

Warszawa. Policyjny pies Rico w akcji

Jak opowiadają warszawscy policjanci, jedna z największych akcji działa się na terenie ogródków działkowych w 2019 roku. Funkcjonariusze pojechali zatrzymać tam szczególnie niebezpiecznego przestępcę.

"Przechodziliśmy przez las kilkanaście minut, z uwagi na to, że był bardzo gęsty. Gdy zajęliśmy swoje stanowiska, wraz z jednym funkcjonariuszem obserwowaliśmy posesję. W pewnym momencie zauważyliśmy mężczyznę, który wychodzi z budynku" – wspomina jeden z mundurowych.

Mężczyzna zaczął kierować się w głąb lasu. Funkcjonariusze wydali mu komendę "Stój, policja", jednak ścigany nie reagował. Wtedy do akcji wkroczył Rico: głośno warczał, szczekał i pobiegł w kierunku gangstera. Po chwili policjanci usłyszeli od mężczyzny, że się poddaje i prośby, aby zabrać od niego psa.

Policjanci z grupy operacyjnej zgodnie dodają, że Rico spisał się na medal i zasłużył na odpoczynek. Czworonożny funkcjonariusz zostanie pod opieką swojego przewodnika.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6lvcdv

Podziel się opinią

Share
d6lvcdv
d6lvcdv