Trwa ładowanie...

Warszawa. Trzaskowski apeluje o wsparcie dla instytucji kultury

Prezydent Warszawy w czwartek opublikował w mediach społecznościowych apel, w którym prosi o wsparcie dla instytucji kultury. "Potrzebne jest jeszcze większe wsparcie- przede wszystkim zaangażowanie państwa", mówi. Prezydenci miast zrzeszeni w Koalicji Miast dla Kultury wystosowali do rządu list.

Warszawa. Trzaskowski apeluje o wsparcie dla instytucji kulturyŹródło: screen z materiału Facebook
d3oplnh
d3oplnh

Koronawirus w Warszawie. Trzaskowski prosi o pomoc

Prezydent Warszawy w czwartek opublikował materiał wideo, w którym prosi rząd o otoczenie sektora artystycznego troską i zainteresowaniem. Trzaskowski przypomina, że stan epidemii i związane z nim obostrzenia bardzo mocno uderzyły w całą kulturę. Teatry, kina, organizacje pozarządowe, ale również niezależni twórcy i artyści z dnia na dzień zmuszeni byli zawiesić swoją działalność lub zupełnie zmienić jej dotychczasowy charakter.

- Nie mogąc organizować normalnych spektakli czy wystaw, instytucje kultury zostały odcięte od wpływów z biletów. Wielu artystów, osoby pracujące dla sektora kultury, z dnia na dzień straciło pracę - mówi.

Trzaskowski podkreśla, że jako miasto wspierają instytucje kultury tak, jak tylko mogą. Obniżone zostały czynsze i zmienione warunki dotacji, aby dostosować je do nadzwyczajnych okoliczności. Ponadto spektakle online traktowane są tak, jak gdyby odbywały się w realu.

- Uruchomiliśmy dodatkowe, specjalne konkursy dla przedstawicieli środowiska kultury. Nie ma jednak wątpliwości, że potrzebne jest jeszcze większe wsparcie - przede wszystkim zaangażowanie państwa - dodaje.

d3oplnh

Rafał Trzaskowski przypomina następnie, że kultura to nie tylko rozrywka i sposób na wartościowe spędzanie wolnego czasu. Kultura przede wszystkim zapewnia nam kreatywność. Ponadto jest spoiwem, które łączy nas w jedną, zwartą społeczność. Właśnie dlatego jako prezydenci miast zrzeszonych w Koalicji Miast dla Kultury wystosowali do rządu list otwarty, w którym apelują, aby kolejne "tarcze antykryzysowe" obejmowały także całe środowisko kultury, twórców i pracowników. "Kultura jest naprawdę ważna", puentuje.

Zobacz także:Koronawirus. Kiedy powrót do normalności? Główny Inspektor Sanitarny MSWiA odpowiada

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3oplnh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oplnh