Trwa ładowanie...
d2jnv8p
wola

Warszawa. Ukraiński generał ma swój skwer na Woli

Ukraiński generał Marko Bezruczko, który razem z Polakami walczył w wojnie polsko - bolszewickiej, otrzymał skwer swojego imienia na warszawskiej Woli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Skwer na Woli nazwano imieniem ukraińskiego generała
Warszawa. Skwer na Woli nazwano imieniem ukraińskiego generała (PAP)
d2jnv8p

Generał Marko Bezruczko (1893-1944) był dowódcą armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Dowodzona przez niego 6. Siczowa Dywizja Strzelców wraz z wojskami polskimi zajęła w 1920 roku Kijów. Podczas wojny polsko - bolszewickiej Bezruczko stanął na czele obrony Zamościa przed Armią Czerwoną. Uczestniczył też w bitwie pod Komarowem, gdzie rozbito armię konną gen. Budionnego.

Po wojnie osiadł w Warszawie. Został awansowany do stopnia generała chorążego. Był członkiem Wyższej Rady Wojennej URL. Został pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.

Warszawa. Skwer w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Skwer gen. Marka Bezruczki zlokalizowany jest na wolskich Odolanach na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej - poinformował Urząd Dzielnicy Wola.

d2jnv8p

Projekt uchwały w imieniu wnioskodawców przedstawił na sesji Rady Dzielnicy radny m.st. Warszawy Jarosław Szostakowski. Jest to wyraz poparcia dla inicjatywy upamiętnienia generała Bezruczki w nazewnictwie Warszawy. Inicjatywa zgłoszona została przez Społeczną Inicjatywę Opieki nad Mogiłami Żołnierzy URL w Warszawie.

- W roku 2020 obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jest to doskonała okazja, by oddać hołd ukraińskiemu generałowi, który wraz z żołnierzami Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego bronił Warszawy przed Bolszewikami – podkreślił Kamil Giemza, radny Dzielnicy Wola.

- To wyjątkowy dzień dla przyjaźni polsko-ukraińskiej, której symbolem jest generał Marko Bezruczko. Warto pamiętać o tym, że wspólnie w przeszłości robiliśmy rzeczy ważne i dalej wspólnie powinniśmy pielęgnować przyjaźń polsko – ukraińską – dodała Joanna Tracz – Łaptaszyńska, radna Dzielnicy Wola.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2jnv8p

Podziel się opinią

Share
d2jnv8p
d2jnv8p