Trwa ładowanie...

Warszawa. UW rozbudowuje się na Powiślu. W planach winda

Uniwersytet Warszawski chce ściślej powiązać kampus u podnóża i na koronie skarpy. Jednym z pomysłów na połączenie zgrupowania budynków uniwersyteckich przy Krakowskim Przedmieściu i na Powiślu ma być winda na skarpie.

Warszawa. Na Powiślu są już budynki uczelni, m.in. Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego Warszawa. Na Powiślu są już budynki uczelni, m.in. Wydział Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego Źródło: East News, fot: Adam Burakowski, REPORTER
d1gml2l
d1gml2l

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", Uniwersytet chce ściślej związać tzw. kampus górny i dolny, czyli skupiska budynków na górze skarpy, w rejonie Krakowskiego Przedmieścia, oraz budynki na Powiślu. To strategiczny cel uczelni, dzięki któremu jej kampusy będą mniej rozsiane po mieście. Łącznie UW ma w Warszawie 120 budynków, z czego jedną piątą poza którymkolwiek z trzech kampusów: centralnym, na Ochocie i na Służewcu.

- W poniedziałek minął termin na zgłaszanie się architektów do konkursu na zaprojektowanie nowego gmachu Uniwersytetu Warszawskiego na miejscu dzisiejszego parkingu przy Furmańskiej, obok gmachu Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy ślimaku wiaduktu na Karowej – czytamy w dzienniku.

Koncepcja architektoniczna ma zostać wybrana na początku 2021 r., a gmach ma być gotowy w 2025 r. Gdy budynek powstanie, ul. Dobra stanie się uniwersytecką aleją. Oprócz gmachu miedzy Furmańską, Karową i Dobrą powstać ma jeszcze gmach między Dobrą, Bednarską i Wybrzeżem Kościuszkowskim.

d1gml2l

Uniwersytet Warszawski. W planach budowa windy

Ulica Karowa z kolei ma zyskać na znaczeniu jako ulica łącząca budynki uniwersyteckie przy Krakowskim Przedmieściu z tymi na Powiślu. W wytycznych konkursowych wyjawiono, że jako "potrzebę najbliższej przyszłości" uniwersytet traktuje budowę windy łączącej budynki na dole skarpy z tymi na górze.

- Proponowana lokalizacja windy znajduje się na przedłużeniu ul. Karowej przy wiadukcie im. Stanisława Markiewicza. Alternatywne rozwiązania to lokalizacja przy ul. Oboźnej oraz na osi ul. Wiślanej – poinformowała dziennik Karolina Zylak z biura prasowego UW.

Ma to być pionowa winda samoobsługowa. Inwestycja jest we wstępnej fazie przygotowań. Uczelnia jest już po pierwszych konsultacjach ze stołecznym konserwatorem zabytków.

Nowe inwestycje sprawią, że środek ciężkości śródmiejskiego kampusu przeniesie się na Powiśle. Z innych lokalizacji przybędzie ok. 15-20 tys. pracowników i studentów UW. Uczelnia już się na to szykuje.

d1gml2l

Wzrośnie znaczenie nieużytkowanego obecnie wejścia na kampus główny od strony kościoła Wizytek, w pobliżu wiaduktu Markiewicza. W pobliżu tego wejścia ma powstać nowy pawilon - rodzaj recepcji uczelni dla studentów zagranicznych i wizytujących wykładowców.

Środek ciężkości kampusu na Powiślu przesunie się w okolice Skweru Agatona, który – jak przekonuje uczelnia - ma szansę stać się częścią głównej przestrzeni i symbolem Powiśla.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1gml2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gml2l