Trwa ładowanie...

Warszawa. W czwartek 78. rocznica zbrodni w Magdalence

W czwartek przypada 78. rocznica egzekucji w Magdalence. 28 maja 1942 r. w Lesie Sękocińskim stracono 224 więźniów Pawiaka. Ofiarami byli w większości członkowie ruchu oporu oraz przedstawiciele polskiej inteligencji. Jak co roku Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie złoży hołd pomordowanym.

Warszawa. W czwartek 78. rocznica zbrodni w MagdalenceŹródło: Muzeum Niepodległości w Warszawie
d2eytoj
d2eytoj

26 maja 1942 r. dwaj oficerowie Sicherheitsdienst dokonali oględzin terenu w pobliżu Magdalenki. Polską służbę leśną poinformowano, że teren będzie niedostępny ze względu na ćwiczenia wojskowe. Zakazano ludności wstępu do lasu. Następnego dnia pod pozorem manewrów wykopano trzy podłużne doły.

Dzień później, wieczorem 27 maja odbyło się pospieszne formowanie transportu na egzekucję. Więźniów zabierano z cel niespodziewanie, przy wrzaskach, biciu i kopaniu ze strony wachmajstrów i gestapowców. Kaci uniemożliwiali ofiarom nawet założenie ubrania. Wielu osadzonych opuszczało cele tylko w samej bieliźnie. Świadomość, że jest to transport śmierci, dodatkowo utwierdzał fakt, że nie wydano ani depozytów ani żywności na drogę.

Więźniów oddziału męskiego wywołanych z poszczególnych cel zebrano na oddziale V. Następnie przeprowadzono ich do kaplicy więziennej. Podobnie wypadki potoczyły się na oddziale żeńskim – Serbii. Tam również gestapowcy wybrane na egzekucję kobiety umieścili w kaplicy.

Ofiary wywieziono do Lasu Sękocińskiego koło Magdalenki między godzinami trzecią w nocy a dziewiątą rano. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie czwartej rano na terenie majątku Łazy, gdzie dzień wcześniej wojsko niemieckie wykopało rowy.

d2eytoj

Więźniów zamordowano strzałami z broni maszynowej. Stracono 202 mężczyzn i 22 kobiety. Ofiary spoczęły w trzech położonych obok siebie zbiorowych mogiłach. Aby ukryć ślady zbrodni Niemcy zamaskowali miejsce, zasadzając tam małe brzózki.

Najprawdopodobniej nie była to jedyna egzekucja przeprowadzona w tym miejscu przez niemiecki aparat bezpieczeństwa.

Warszawa. Obchody 78 rocznicy

W związku z rocznicą, o godz. 12.00 pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego odbędzie się symboliczne uczczenie pomordowanych. Złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. O godz. 15.00 rozpocznie się msza święta w kościele św. Marii Magdaleny w Magdalence. Muzeum Niepodległości będzie ją transmitować online na swoim Facebooku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2eytoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eytoj