Trwa ładowanie...
d2jadhs

Warszawa: wciąż rośnie rejestr wyborców

Wciąż rośnie rejestr głosujących w Warszawie. "To aktywizacja "słoików" czy fikcyjne pomnażanie wyborców?" - rozważa wtorkowa "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Warszawie rośnie rejestr wyborców.
W Warszawie rośnie rejestr wyborców. (East News)
d2jadhs

Niektórzy kandydaci zamierzają nieco "podpompować" sobie głosy. Informator jednego z kandydatów na prezydenta w Warszawie w rozmowie z rp.pl tłumaczy – Plan jest taki, by w dniu wyborów zwieźć z Polski autobusy ludzi, którzy podjadą pod lokal wyborczy i wrzucą głos na faworyta. Wszystko lege artis – dodaje.

Wniosek o głosowanie w wyborach w danym mieście może złożyć elektronicznie każdy pełnoletni obywatel. Wystarczy wypełnić formularz ze strony Ministerstwa Cyfryzacji.

– Urząd ma trzy dni na wydanie decyzji – nie ma szans, by sprawdzić, czy pod tym adresem ta osoba mieszka, czy w lokalu są jej rzeczy – opowiada "Rzeczpospolitej" urzędnik z warszawskiego ratusza. Taki wyborca – nie musi już przedstawiać urzędnikowi np. umowy najmu, o pracę, legitymacji studenckiej.

d2jadhs

Wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej mówią wyraźnie o warunkach udziału obywateli polskich w wyborach samorządowych. Dzieje się to „pod warunkiem, że są wpisani do stałego rejestru wyborców prowadzonego przez gminę".

We wnioskach elektronicznych podajemy tylko podstawowe dane. Urząd nie musi zweryfikować prawdziwości naszego adresu, a wyborca, nawet jeśli poda nieprawdę, nie zostanie ukarany.

Sztuczne pomnażanie głosujących, tak aby rejestr wyborców w Warszawie wzrósł - to nie nowość. – W ostatnich wyborach samorządowych w stolicy mieliśmy przypadek, że w 30-metrowej kawalerce „mieszkało" przed wyborami 45 osób – opowiada "Rzeczpospolitej" jeden z urzędników.

Źródło: "Rzeczpospolita" / rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jadhs

Podziel się opinią

Share
d2jadhs
d2jadhs