Trwa ładowanie...
d2y4sab

Warszawa. Złomiarze zdewastowali zabytkową kamienicę

Nie wszyscy mieszkańcy stolicy doceniają wartość stołecznych zabytków. Dwaj mężczyźni zniszczyli starą kamienicę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Dwaj mężczyźni zniszczyli zabytkową kamienicę na Pradze-Północ (fot. Straż Miejska)
Warszawa. Dwaj mężczyźni zniszczyli zabytkową kamienicę na Pradze-Północ (fot. Straż Miejska)
d2y4sab

We wtorek, 14 lipca kilka minut po 17.00 strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie, że ktoś włamał się do zabytkowej kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 46. Funkcjonariusze udali się na miejsce.

Warszawa. Chcieli oddać zabytki na skup złomu

"Z wnętrza budynku słychać było odgłosy kucia ścian. Podążając za tymi dźwiękami funkcjonariusze dotarli do mieszkania na drugim piętrze. Wewnątrz zastali dwóch mężczyzn. Jeden z nich kuł ścianę by wydobyć z niej żeliwną rurę odpływową. Na klatce schodowej włamywacze zgromadzili wcześniej wyrwane zabytkowe przedmioty z metalu" – informuje Straż Miejska.

d2y4sab

Wśród łupów znalazła się m.in. żeliwna wanna na nóżkach sprzed ponad 100 lat oraz piecyk.

"Zobacz także: Z młotem po obraz van Gogha"

Dwaj mężczyźni w wieku 33-lata i 59-lat, wyjaśnili, że przedmioty miały trafić na skup złomu. Zatrzymani zostali przekazani w ręce policji, odpowiedzą teraz za zniszczenie zabytkowego mienia.

(fot. Materiały WP, autor Klaudia Zawistowska)

d2y4sab

Warszawa. Historia kamienicy przy ulicy Strzeleckiej 46

Budynek przy ulicy Strzeleckiej 46 powstał w pierwszych latach XX wieku i był przeznaczony dla pracowników Fabryki Lamp Towarzystwa Akcyjnego Braci Brünner.

Po I wojnie światowej kamienicę przejęła Fabryka Towarzystwa Akcyjnego Produktów Chemicznych Schicht – Lever, gdzie produkowano popularne przed wojną kosmetyki, w tym słynne mydło "Jeleń" czy proszek do prania "Radion".

Obecnie, pomimo wpisania kamienicy do rejestru zabytków w 2016 roku, można odnieść wrażenie, że miasto zapomniało o swoim historycznym zabytku z ulicy Strzeleckiej. Mieszkańcy zostali z kamienicy przeniesieni do lokali zastępczych, natomiast drzwi wejściowe do budynku zabito deskami. Nietrudno zauważyć, że budynek, będący w opłakanym stanie, podobnie jak cała najbliższa okolica, aż prosi się o renowację.

d2y4sab

(fot. Straż Miejska)

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y4sab

Podziel się opinią

Share

d2y4sab

d2y4sab