Trwa ładowanie...

Warszawiacy dotarli do wnętrza Ziemi

Naukowa wyprawa zakończyła się niezwykłym odkryciem.
Share
Warszawiacy dotarli do wnętrza Ziemi
d1ja5th

Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego postanowili wyruszyć śladem powieści Juliusza Verne’a "Podróż do wnętrza Ziemi". W tym celu udali się do zachodniej Islandii, by zbadać tajemnice jaskini Songhellir, która znajduje się na zboczu wulkanu Snaefellnes. Okazało się, że oprócz niepowtarzalnych cech akustycznych, badacze odkryli niezwykłe inskrypcje na ścianach. Pochodzą one z 1483 roku i znajdują się wśród nich elementy pisma runicznego.

– Skanowanie 3D umożliwia inwentaryzację i analizę tych inskrypcji, które do tej pory nie zostały zbadane – mówi Marta Bura, kierownik Pracowni Skanerów 3D w Laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW.

Wyprawa ekspedycyjna na Islandię była inauguracyjną dla nowo powstałego Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW. Uczestnicy zbierali niezbędne materiały naukowe m.in. przy pomocy laserowego skanera. Pozwoliło im to na stworzenie dokumentacji badawczej dla unikatowych cech jaskini Songhellir oraz innych zabytków , znajdujących się na terenie Parku Narodowego Snafellsjökull.

d1ja5th

Przeczytajcie też: Spłonęły mieszkania na Pradze Południe. Poszkodowani koczują w Urzędzie Skarbowym

d1ja5th

Podziel się opinią

Share
d1ja5th
d1ja5th