Trwa ładowanie...

Warszawiacy kochają rowery. Jest nas coraz więcej!

Każdego dnia na miasto wyjeżdża od 50 do 80 tys. cyklistów

Warszawiacy kochają rowery. Jest nas coraz więcej!
d1ovngw
d1ovngw

Do dyspozycji rowerzystów w Warszawie są w tej chwili 176 stacje i 2700 rowerów veturilo , zlokalizowanych w kilkunastu dzielnicach. Miejskie rowery mają średnio 5,6 proc. udziału w ogólnym ruchu rowerowym w stolicy. W tym sezonie odnotowano już ponad 1,2 mln wypożyczeń. W ubiegłym sezonie z rowerów miejskich korzystano przeszło 1,8 mln razy. Ile jest prywatnych rowerów - trudno powiedzieć. Zielone Mazowsze, na zlecenie Ratusza dokonało badań warszawskich rowerzystów .

Cyklistów liczono od 21 maja do 11 czerwca na prawie 50 skrzyżowaniach, do tego w różnych częściach miasta. Głównie w godzinach szczytu, czyli od 7.00 do 9.00 rano i od 15.00 do 19.00. Z wyliczeń wynika, że każdego dnia na miasto wyjeżdża od 50 do 80 tys. rowerzystów. Przeważają mężczyźni. Kobiety stanowią tylko jedną trzecią. **

Badanie pokazało też, że w stolicy rośnie udział ruchu rowerowego. W ciągu ostatnich dwóch lat, wzrósł z 1,69 do 2,12 proc. Czy to dużo? - To spory wzrost. - mówi WawaLove.pl Artur Tondera z biura Pełnomocnika Prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej. - Sami widzimy, że rowerów jest na ulicach po prostu więcej. Musimy jednak powstrzymać entuzjazm. Dla porównania, w Berlinie współczynnik ten wynosi 10 proc., a w niektórych miastach europejskich nawet 40. Rekordzistką jest Kopenhaga, w której udział ruchu rowerowego wynosi aż 50 proc.!

- Różnica ta wynika z faktu, że ruch w stolicy odbywa się aż w 60 proc. przy pomocy transportu miejskiego - mówi Tondera. To najwięcej w całej Europie. Na rower przesiadają się głównie pasażerowie komunikacji zbiorowej. O wiele trudniej zrobić "ten pierwszy krok" kierowcy samochodu osobowego.

d1ovngw
d1ovngw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ovngw