Trwa ładowanie...
d2oeit0

„Warszawska Jesień” po raz 58.

To wyjątkowy festiwal o randze międzynarodowej, poświęcony muzyce współczesnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
„Warszawska Jesień” po raz 58.
d2oeit0

„Warszawska jesień” to jedyny w Polsce festiwal o randze międzynarodowej, poświecony muzyce współczesnej. W tym roku - w dniach 18-26 września – odbędzie się w Warszawie już po raz 58! W kilku warszawskich lokalizacjach festiwalowych usłyszymy zarówno nowoczesną muzykę elektroniczną inspirowaną dźwiękami urządzeń mechanicznych i odgłosami natury, jak i klasyczne koncerty orkiestrowe światowej klasy instrumentalistów.

Słowem określającym program 58. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” jest DYNAMISTATYKA. Ten neologizm wskazuje na niejednoznaczność muzycznej dynamiki. Nie da się z muzyki wypreparować czystej dynamiczności bądź statyczności: jedno płynnie może przechodzić w drugie i odwrotnie, muzyka może być statyczna i dynamiczna zarazem, zmieniając się nieustająco, niezmiennie jak szumiący strumień.

Muzyka współczesna jest szczególnym przykładem dynamistatyki: z jednej strony inspirowana nowoczesną elektroniką, dźwiękami transformatorów, piły mechanicznej czy dronów ale także odgłosami natury: cykaniem świerszczy, odgłosem wiatru wiejącego przez szpary, bulgotaniem strumyka… Jest to z jednej strony muzyka „czasu zatrzymanego”, ciszy, z drugiej – muzyka „akcji”: pełna różnorodnych form, dźwięków, błyskawicznych zmian. Słuchając jej pozostaje się lekko oszołomionym, w niezdefiniowanym stanie, w niewiedzy, czego właściwie doświadczam. Ta dziwna i tajemnicza sytuacja dynamistatyki jest zjawiskiem dla muzyki typowym, ale szczególnie w muzyce współczesnej dochodzi do głosu jako przedmiot zabiegów kompozytora, jego świadomej gry z czasem i percepcją słuchacza – taki słowami organizatorzy „Warszawskiej Jesieni” określają swój festiwal.

d2oeit0

Dodatkowo już po raz 5. odbędzie się „Mała Warszawska Jesień” - skierowana do najmłodszych uczestników kultury a także liczne imprezy towarzyszące: koncerty, panele, dyskusje, konferencje, wernisaże i spotkania.

Wystąpią między innymi:
NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH
TALEA ENSEMBLE
ORKIESTRA FILHARMONII IM. LEOŠA JANÁČKA W OSTRAWIE
THE THEATRE OF ETERNAL MUSIC BRASS ENSEMBLE
Trio JOURNAL INTIME
ORKIESTRA MUZYKI NOWEJ
LUTOSŁAWSKI QUARTET
LUTOSAIR QUINTET
EUROPEAN WORKSHOP FOR CONTEMPORARY MUSIC
DECODER ENSEMBLE

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej.

Przeczytaj też: Międzynarodowy Turniej Bokserski

Podziel się
d2oeit0

Podziel się opinią

Share

d2oeit0

d2oeit0