Trwa ładowanie...

Warszawska młodzież pije na potęgę!

Sięga po alkohol częściej niż po papierosy czy narkotyki

Share
Warszawska młodzież pije na potęgę!
d1cpc0c

W badaniu przeprowadzonym przez CBOS podobnie jak we wcześniejszych pomiarach, napoje alkoholowe okazały się wśród młodzieży szkolnej najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną. Młodzież sięga po nią częściej niż po papierosy czy narkotyki.

Jak wynika z badań przeprowadzonych wśród 15-letnich uczniów we fragmencie Warszawy obejmującym Mokotów, Ursynów i Wilanów, tylko co czwarty gimnazjalista nigdy nie sięgnął po alkohol. 43 proc. ankietowanych 15-latków pije regularnie. Podczas jednego spotkania wypijają co najmniej dwa piwa lub dwa kieliszki wódki. Upija się aż 18 proc. Jak wynika z badań, piją przede wszystkim w towarzystwie własnych znajomych. Niestety, coraz częściej piją też samotnie, w towarzystwie komputera.

Z raportu "Młodzież 2013" wynika, że 72 proc uczniów przynajmniej raz piło piwo, 68% – wódkę i inne mocne alkohole, a 35% – wino. W porównaniu z rokiem 2010 nastąpił wzrost o 7 punktów procentowych. Obecnie piwo pije trzech na czterech uczniów.

d1cpc0c

Młodzież, która uczestniczy w życiu religijnym, sięga po piwo rzadziej. Spośród badanych, którzy uczestniczą w nich kilka razy w tygodniu, 48% nie piło piwa w ciągu ostatniego miesiąca (w 2010 roku – 38%), a w grupie w ogóle nieuczestniczących w praktykach religijnych – 21% (jak w 2013 roku).

Jeśli chodzi o mocniejsze alkohole, w roku 1992 picie mocnych alkoholi (głównie wódki) deklarowała ponad jedna czwarta badanej młodzieży (28%). W roku 2003 po raz pierwszy ponad połowa badanych zadeklarowała picie wódki, a w 2013 roku odnotowano najwyższy odsetek takich deklaracji - do picia wódki przyznaje się 68% uczniów. częściej sięgają po nią uczniowie niż uczennice.

Najwyższe odsetki uczniów pijących wódkę odnotowano wśród uczniów zasadniczych szkół zawodowych (76%) oraz prywatnych liceów ogólnokształcących (79%).

Co ciekawe, im lepsza sytuacja materialna rodziny, tym częstsze deklaracje konsumowania wódki. Wśród tych, którzy oceniają swoje warunki materialne jako złe, po mocny alkohol sięga 57% uczniów (56% w roku 2010), a wśród określających je jako dobre – 68% (w 2010 roku 66%).

d1cpc0c
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1cpc0c

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cpc0c
d1cpc0c