Trwa ładowanie...

Warszawski chór LGBT składa muzyczne życzenia. "Wszyscy powinniśmy kierować się miłością do bliźniego"

"Kolęda jest więc naszym apelem do wszystkich ludzi o pojednanie, otwartość oraz miłosierdzie i empatię dla odrzuconych"

Share
Warszawski chór LGBT składa muzyczne życzenia. "Wszyscy powinniśmy kierować się miłością do bliźniego"
d3ag5zp

Pierwszy w Polsce chór LGBT i przyjaciół nagrał świąteczną piosenkę. Dając występ na tle warszawskich iluminacji świątecznych chórzyści chcą złożyć wszystkim najlepsze życzenia. "Kolęda spóźnionego anioła" jest pierwszym profesjonalnie nagranym utworem chóru Voces Gaudiae. Do świątecznej piosenki powstał także klip wideo.

- Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas, kiedy wszyscy powinniśmy kierować się miłością do bliźniego - zapomnieć o urazach, uprzedzeniach, wyzbyć się nienawiści. Kolęda jest więc naszym apelem do wszystkich ludzi o pojednanie, otwartość oraz miłosierdzie i empatię dla odrzuconych. Dla naszego chóru ważne było nagranie świątecznej piosenki, która zainspirowałaby naszą społeczność, ale także dała nadzieję i radość. Bo tak jak śpiewamy "czasem się leci pod prąd", szczególnie chcąc być sobą - tłumaczy Misza Czerniak, założyciel Voces Gaudiae, dyrygent chóru, a także autor muzyki.

Jak podkreśla Misza Czerniak, wiele osób LGBT święta Bożego Narodzenia będzie spędzać samotnie. Ich orientacja seksualna lub tożsamość płciowa nie jest akceptowana przez ich rodziny, niektórzy zostali wyrzuceni z domów rodzinnych, nie każdy może zabrać na Wigilię swojego partnera czy partnerkę.

d3ag5zp

W chwili obecnej prawie 40 członków

Tekst kolędy został stworzony wspólnie przez chórzystów Voces Gaudiae . Solówki (w kolejności wykonania) zaśpiewali: Magdalena Nierodzik, Kasia Gede i Misza Czerniak.

- Jako osoba heteronormatywna mam świadomość problemów dotykających społeczność LGBT w Polsce. Jest to szczególnie przykre, bo w święta wszyscy powinniśmy być razem. To czas, w którym najważniejsze jest wspólne niesienie radości, nadziei i pojednanie z bliskimi oraz z samymi sobą - wyjaśnia Kasia Gede.

Nagranie dźwiękowe zostało zrealizowane dzięki uprzejmości i wsparciu Adama Michalika i Fundacji Auxilium w Warszawie. Reżyseria klipu wideo - Siarhei Padsasonny; montaż - Oliwia Marcia. Specjalne podziękowania dla Fundacji Wolontariat Równości, Lambda Warszawa, Stowarzyszenia Wiara i Tęcza oraz Łukasza Pałuckiego.

Chór Voces Gaudiae został założony w sierpniu 2014 r. przez profesjonalnych muzyków. W chwili obecnej liczy prawie 40 członków, osób LGBT oraz ich przyjaciół. Chór działa przede wszystkim w Warszawie, ale w planach ma także wyjazdy koncertowe. W repertuarze chóru znajduje się zarówno klasyka jak i muzyka rozrywkowa w aranżacjach chóralnych. Stronę chóru znajdziecie tutaj .

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3ag5zp

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ag5zp
d3ag5zp