Trwa ładowanie...
Aleksandra Synowiec
20-09-2013 16:51

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2013

Zatańcz z maoryskimi wojownikami i zagraj z mistrzami muzyki z całego świata! Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-29 września

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2013
d1r4xtb
d1r4xtb

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur już w przyszłym tygodniu! Potrwa od 25 do 29 września. Festiwal, poświęcony prezentacji wielokulturowości i różnorodności świata, odbywa się od 2005 r. W wydarzeniu wzięło dotąd 170 artystów z 54 krajów. Festiwal jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, rekomendowanym przez prestiżowy magazyn „Songlines” jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzyki świata.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu będą wyspy świata - od tropikalnego Trynidadu po mroźne wyspy Kanady. Na festiwalu zabrzmi muzyka z dziesięciu wysp i czterech kontynentów. Bilety na zagraniczne koncerty (30 zł) można kupować w: sieci eBilet, salonach Empik oraz biurze festiwalowym mieszczącym się w Stołecznej Estradzie (ul. Marszałkowska 77/79; pon.-pt., godz. 10-17).

Pytamy organizatorów, co z bardzo bogatego programu tegorocznego festiwalu mogliby nam polecić. Czego na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowaniu Kultur nie można przegapić?

Po pierwsze: SPRAWDŹ, JAK BRZMI WORLD MUSIC PO POLSKU
Wybierz się na organizowane po raz pierwszy wydarzenie SOUNDS LIKE POLAND - serię bezpłatnych koncertów polskiego folku. W namiocie festiwalowym przed PKiN w pierwszym dniu festiwalu wystąpią: Joanna Słowińska, Karolina Cicha, Kwadrofonik, Atom String Quartet, Orkiesta św. Mikołaja oraz Vołosi. Posłuchaj, jak grają Polacy, zanim dasz się porwać muzycznemu szaleństwu Wysp Świata.
Sounds Like Poland, środa (25.09), godz. 19-22

d1r4xtb

Po drugie: POZNAJ MALOYA, OCEANICZNY BLUES Z REUNIONU
Podczas inauguracji festiwalu rozbrzmiewać będzie hipnotyzująca muzyka z niewielkiej wyspy na Oceanie Indyjskim. Przybliży ją Danyel Waro – charyzmatyczny mistrz gatunku, poeta i buntownik. Rytmy i melodia maloya przed wiekami towarzyszyły niewolnikom pracującym na plantacjach trzciny cukrowej. Dziś również wprowadzają w trans.
Strażnicy tradycji, Danyel Waro, czwartek (26.09), godz. 19.30

Po trzecie: POSŁUCHAJ KATAJJAQ – ŚPIEWU ARKTYCZNEJ KANADY
Bez instrumentów, bez akompaniamentu, w rytmie natury. Tak śpiewają Inuitki pochodzące z zimnych północnych wysp Kanady. Oddychają permanentnie, a zamiast słów używają dźwięków przypominających odgłosy przyrody. W ich pieśniach słychać wiatr, rzeki i życie zwierząt. Młode Inuitki dbają o tradycję, ale potrafią się nią bawić, naśladując silnik albo ekspres do kawy.
Mistrzowie i szamani, Koncert Mistrzów, piątek (27.09), godz. 19

Po czwarte:* SPRÓBUJ MIKSTURY DŹWIĘKÓW*
Bądź gotowy na mieszankę brzmień z całego świata. Otwartość na międzykulturowe eksperymenty przyda się podczas występu grupy Lindigo, która łączy tradycyjną muzykę Reunionu z afrykańskimi rytmami, brazylijską sambą i funkiem. Tak się przenosi tradycję w przyszłość.
Mistrzowie i szamani, Lindigo, piątek (27.09), godz. 19

Po piąte: POKOCHAJ ŻYCIE W RYTMIE CALYPSO
Tego nie można przegapić: 73-letnia Calypso Rose, królowa tanecznego gatunku, który narodził się w Trynidadzie i Tobago, słynie ze zmysłowych koncertów. Od czterech dekad jest światową ambasadorką energetycznego calypso. Nagrała już 800 piosenek i 20 albumów, występowała z Michaelem Jacksonem i Bobem Marleyem. Przy niej publiczność nigdy nie siedzi.
Królowe rytmu, Calypso Rose, sobota (28.09), godz. 19

d1r4xtb

Po szóste: ZATAŃCZ Z MAORYSKIMI WOJOWNIKAMI
Podziwiaj rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii – Maorysów wykonujących haka, taniec zagrzewający do walki. Podczas koncertu Moana & The Tribe połączą żywiołowe ruchy z rytmem wybijanym gołymi stopami i głośnymi okrzykami. Tak jak robi to wzorująca się na walecznej tradycji nowozelandzka drużyna rugby przed meczem.
Królowe rytmu, Moana & The Tribe, sobota (28.09), godz. 19

Po siódme: PODZIWIAJ ODRODZONĄ KULTURĘ KARAIBÓW
W Ameryce Środkowej żyją potomkowie Karaibów, Indian i afrykańskich niewolników – Garifunowie, niezwykły lud, który wykształcił unikatową kulturę. Przez dziesięciolecia byli prześladowaną i dyskryminowaną mniejszością. Teraz odbudowują swoje tradycje pod patronatem UNESCO. Posłuchaj jak brzmi ich taneczna, ekspresyjna muzyka oraz język, w którym innych słów używają kobiety, a innych mężczyźni.
Głos Czarnych Karaibów, niedziela (29.09), godz. 19

Po ósme: PRZYJDŹ NA KAMERALNE KONCERTY KLUBOWE
W pięć festiwalowych wieczorów w namiocie klubowym przed PKiN, po zakończeniu koncertów będzie działał klub festiwalowy. Jak przed rokiem – odbędą się tam m. in. akustyczne występy mistrzów. Tym razem moc tradycyjnych instrumentów i improwizacji zaprezentują świetni muzycy z Irlandii i Sycylii. Na scenie wystąpią także Buba Kuyateh – mistrz kory z Gambii, Bart Pałyga z zespołem Mosaic, zespół Wielbłądy oraz dyrektor artystyczna festiwalu – Maria Pomianowska z DJ-em EMPE. Usiądź jak najbliżej, wpatruj się i słuchaj.
Koncerty w klubie festiwalowym, środa -niedziela (25-29.09), godz. 21-24

d1r4xtb

Po dziewiąte: ZAGRAJ Z MISTRZAMI
Festiwalowi tradycyjnie towarzyszą warsztaty prowadzone przez instrumentalistów, wokalistów i tancerzy z całego świata. Muzyczna zabawa to świetny pretekst do lepszego poznania odległych kultur i bezpośredniego kontaktu z artystami. Są jeszcze miejsca na zajęcia w klasie fletu pasterskiego prowadzone przez Carmelo Salemiego oraz gry na bodhránie pod okiem Johna Joe Kelly’ego.
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, ul. Jezuicka 4, niedziela-niedziela (22-29.09), zgłoszenia: anna.maminska@festival.warszawa.pl, koszt jednego warsztatu: 50 zł, dwóch warsztatów: 80 zł

d1r4xtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r4xtb