Trwa ładowanie...

Warszawskie kościoły, synagogi i meczety - II "Noc Świątyń" już wkrótce

Udział w wydarzeniu zapowiedziały m.in. Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków.

Share
Warszawskie kościoły, synagogi i meczety - II "Noc Świątyń" już wkrótce
d3bwyq3

W sobotę 17 września w Warszawie odbędzie się II "Noc Świątyń" - swoje podwoje dla zwiedzających otworzą świątynie różnych wyznań. Udział w wydarzeniu zapowiedziały m.in. Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków.

Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy "POLIS” będące koordynatorem Kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w ramach obchodów zbliżającego się Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii oraz Międzynarodowego Dnia Pokoju. Oba przypadają 21 września, co roku obchodzone są na całym świecie.

Barbara Jędrzejczyk z Kampanii "Bez nienawiści" przypomniała, że po raz pierwszy "Noc Świątyń" została zorganizowana w 2015 roku i wzięło w niej udział 11 warszawskich świątyń. - Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania – w pierwszej "Nocy Świątyń" kilka tysięcy mieszkańców Warszawy odwiedziło kościoły i świątynie różnych wyznań - podkreśliła Jędrzejczyk.

Zwróciła uwagę, że w Warszawie działa wiele wspólnot religijnych, które otwierają swe świątynie podczas corocznej Nocy Muzeów. - Wraz z członkami tych wspólnot doszliśmy do wniosku, że warto zaszczepić tę ideę i otworzyć drzwi świątyń, aby pokazać świat na co dzień niedostępny dla warszawiaków i warszawianek - podkreśliła Jędrzejczyk.

d3bwyq3

Dodała, że celem akcji jest ukazanie Warszawy "jako miasta wielokulturowego, różnorodnego i otwartego, które swe tradycje wielokulturowości kultywuje od kilkuset lat". - Uważamy, że w obecnej sytuacji, gdy niechęć do wszelkiej "inności" jest coraz mocniej zauważalna, tego typu inicjatywy mogą pomóc poznać społeczności, do których niektórzy mogą żywić uprzedzenia - podkreśliła Jędrzejczyk.

Zaznaczyła jednocześnie, że "Noc Świątyń" będzie okazją do odwiedzenia miejsc najważniejszych dla przedstawicieli i przedstawicielek różnych wyznań. - Wierzymy, że będzie to czas zwiedzania niezwykłych budowli i wyjątkowych miejsc, rozmów z członkami wspólnot religijnych, zadawania pytań i rozwiewania wątpliwości. Będzie to również wydarzenie o charakterze kulturalnym, gdyż przedstawiciele różnych wyznań przygotowali dla gości koncerty, prezentacje czy warsztaty - dodała Jędrzejczyk.

Poinformowała jednocześnie, że w "Nocy Świątyń" wezmą udział: Cerkiew Grekokatolicka, Cerkiew Prawosławna, Gurudwara Sikhijska – Gurudwara Singh Sabha w Raszynie, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich - Mormoni, Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła - Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Meczet - Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, Synagoga im. Nożyków i Wspólnota Baha'i w Polsce.

Kampania "Bez nienawiści” w Polsce działa od 2013 r. Jest częścią młodzieżowej kampanii Rady Europy "No Hate Speech Movement". Jej celem jest walka z rasizmem i dyskryminacją w formie mowy nienawiści obecnej w sieci, poprzez rozwijanie u młodych ludzi i organizacji młodzieżowych kompetencji niezbędnych do rozpoznawania mowy nienawiści i reagowania na łamanie praw człowieka. W ramach działań organizowanych przez Kampanię w Polsce prowadzone są warsztaty w szkołach gimnazjalnych i liceach na temat mowy nienawiści, dyskryminacji oraz tolerancji; kampania włącza się także w edukację nauczycieli, edukatorów i trenerów.

d3bwyq3
d3bwyq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bwyq3