Trwa ładowanie...

Warszawskie zabytki nigdy nie odbudowane

Zobaczcie powojenną Warszawę w obiektywie Karola Pęcherskiego. Zdjęcia udostępniło Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warszawskie zabytki nigdy nie odbudowane
d3vqyjh
d3vqyjh

Karol Pęcherski wykonywał powojenną dokumentację fotograficzną dla Urzędu Konserwatorskiego m. st. Warszawy. Na zdjęciach widać obiekty, które całkowicie zniknęły w przestrzeni miasta oraz te, które odbudowano w nowym kształcie.

Z uwagi na ogromne zniszczenia wojenne, tuż po wyzwoleniu lewobrzeżnej Warszawy rozpatrywano pomysł przeniesienia stolicy do Łodzi. Jednak już niespełna miesiąc później, 14 lutego 1945 Krajowa Rada Narodowa uchwaliła dekret o odbudowie zniszczonego w 80 procent miasta. Powołane do realizacji tego celu Biuro Odbudowy Stolicy znajdowało się jednak pod dużym wpływem ówczesnych władz komunistycznych. To zdecydowało o kształcie przyjętych do realizacji projektów organizacji nowego ładu przestrzennego Warszawy.

Działania BOS cechował m. in. brak zrozumienia dla architektury z przełomu XIX i XX wieku, zbyt pośpieszna rozbiórka zabytków, które można było uratować , kierowanie się regułą radykalnego rozluźnienia dotychczasowej zabudowy miejskiej. Wprowadzenie dekretu o komunalizacji gruntów warszawskich, tzw. Dekretu Bieruta z 26 października 1945 ułatwiło całą procedurę odbudowy miasta, choć jednocześnie kładło podwaliny nowego ustroju, forsującego dominującą rolę państwa i politykę wywłaszczeniową.

Dzisiejsza Warszawa wygląda zupełnie inaczej niż ta przedwojenna. Wiele z przedwojennych głównych ulic jest dziś ulicami peryferyjnymi, zmienił się charakter i przeznaczenie poszczególnych kwartałów miasta, nawet architektura tych budynków, które pieczołowicie odtworzono, lub odbudowano od podstaw, jest odmienna od wcześniejszej. Wiele z zabytkowych kamienic zostało obniżonych, pozbawionych zaplecza oficyn, a ich fasady z reguły zostały oczyszczone ze zdobień, stylizowanych na inne epoki.

d3vqyjh

Tekst na podstawie opracowania P. Głogowskiego z Muzeum Powstania Warszawskiego.

d3vqyjh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vqyjh