Trwa ładowanie...

Wiadomo, co powstanie w najstarszej warszawskiej kamienicy

Kamienica przy ul. Waliców 14 ze słynnym napisem "Kamień i co" jest ostatnim budynkiem w stolicy "pamiętającym" Powstanie Warszawskie, który do tej pory nie został odbudowany. Władze dzielnicy planują utworzenie tam miejskiej instytucji kultury.

Wiadomo, co powstanie w najstarszej warszawskiej kamienicyŹródło: Grzegorz Niemczyk, fot: Grzegorz Niemczyk
d18m968
d18m968

Kilka dni temu kamienicę wpisano do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Ta decyzja pozwala na podjęcie działań przywracających jej dawną świetność. - Ta kamienica to prawdziwy symbol naszej dzielnicy - powiedział Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

Ulica Waliców łączy polską i żydowską historię Warszawy. Przebiegał przez nią mur getta, a w trakcie Powstania Warszawskiego toczyły się o nią zacięte walki. Zabytkowa już kamienica była niemym świadkiem tych wydarzeń. Zaprojektowana przez Wacława Heppena i Józefa Napoleona Czerwińskiego została oddana do użytku w 1913 roku. W trakcie powstania bronił się w niej batalion AK "Sowiński", czego pozostałości w postaci zburzonej ściany frontowej możemy obserwować do dziś.

Jaka przyszłość czeka kamienicę? - Chcemy, żeby mieściła się tu miejska instytucja kultury, dostępna dla wszystkich mieszkańców. Pierwszym krokiem do nadania temu miejscu nowego charakteru będzie współpraca z Teatrem Żydowskim przy organizacji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"- wyjaśniał Strzałkowski.

- Żeby ten budynek mógł być wykorzystywany na co dzień, wymaga absolutnie gruntownej rewitalizacji. Taka inwestycja będzie musiała być prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków - mówi WawaLove Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy Wola.
Zobacz także: Teoria o zamachu powinna być zbadana”. Tak uważa 21-latek

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d18m968
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18m968